Avrupa’nın en uzun tüneli Zigana’da sona gelindi!

Doğu Karadeniz’i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergahta, tamamlandığında dünyanın ikinci, Avrupa’nın ise en uzun çift tüplü kara yolu tüneli olacak Zigana Tüneli’nin inşası sürüyor. Yüzde 89’u tamamlanan tünel, yurt içi kara yolu ulaşımı ile uluslararası ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasına katkıda bulunacak.
Takip et
Avrupa’nın en uzun tüneli Zigana’da sona gelindi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Trabzon- Gümüşhane kara yolu üstünde yapılan ve dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından 17 Mart 2017’de temeli atılan Zigana Tüneli’nde delme çalışmaları, çift yönlü sürdürülüyor.

Projeyle Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyü mevkisiyle Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başarköy köyü arasında, her biri 14,5 kilometre ve toplam 29 kilometre uzunluğunda çift tünel inşa ediliyor.

Yeni Zigana Tüneli ile Başarköy Vadisi’nden 1015 metre kotundan girilip, 1264 metre kotuna yüzde 3,30 eğimle tırmanılacak. Yüzde 0,85 eğimle de inilerek, Köstere Vadisi’nden 1212 metre kotundan çıkacak tünelle Zigana Dağı geçilecek.

Avrupa’nın en uzun tüneli Zigana’da sona gelindi!

Yüzde 89’u tamamlanan Zigana Tüneli, yurt içi kara yolu ulaşımı ile uluslararası ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasına katkıda bulunacak.

MESAFE KISALACAK Avrupa’nın en uzun tüneli Zigana’da sona gelindi!

Mevcut Zigana Tüneli, ortalama 1800 metre kotlarından geçerken, Yeni Zigana Tüneli’ne ise ortalama 800 metre daha düşük kottan girilerek, Zigana Dağı geçilmiş olacak. Tünel, Gümüşhane ile Trabzon arasındaki ulaşımı 40 dakika kısaltacak.

Doğu Karadeniz’i Orta Doğu, Kafkaslar ve İran’a bağlayan tarihi İpek Yolu’nun geçtiği güzergahta Zigana, tamamlandığında dünyanın ikinci, Avrupa’nın ise en uzun çift tüplü kara yolu tüneli olacak.

Dünyanın en büyük kara yolu tüneli ise 18,2 kilometre uzunluğuyla Çin’de bulunan ‘Zhongnanshar’ isimli çift tüplü tünel olduğu söylendi.

Karayolları Trabzon 10’uncu Bölge Müdür Yardımcısı Serdar Ateş, Zigana Tüneli’nde bu senenin sonunda ışık görüleceğini söyleyerek projede kazının yüzde 89’unun tamamlandığını belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.