adplus-dvertising

Avrupalı liderlerden Ukrayna’nın AB üyeliğine destek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğine destek verdiklerini söyledi.
Takip et
Avrupalı liderlerden Ukrayna’nın AB üyeliğine destek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus saldırıları devam ederken Ukrayna’yı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Zelenskiy, kendilerine destek veren ülkelerin liderlerine ayrı ayrı teşekkür etti. Rusya’nın basın toplantısı sırasında dahi saldırılarına devam ettiğini ve tüm batılı ülkeleri tehdit etmeye devam ettiğini belirten Zelenskiy, “Devlet liderlerinin Irpin’deki tren istasyonunu ziyareti sırasında bile ülkenin aşağı yukarı bütün şehirlerinde hava saldırısına dair sirenler çalıyordu. Bu da Rusya’nın kimi ne zaman tehdit edeceğini seçmediğini, Avrupa’ya güvenlik sağlamadığını gösteriyor. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları her birimize, Avrupa’nın hepsine ve ortak değerlerimize karşı saldırıdır. Buna karşı cevabımız yalnızca birlik olmalıdır. Ukraynalılar, Rusya saldırılarına karşı en ön saflarda yer alıyor fakat bugünkü toplantımızda yalnız olmadığımızı hissettik” şeklinde konuştu. Rusya’nın roket saldırılarına dikkat çeken Zelenskiy, “Rus saldırılarının başladığı ilk günden itibaren Ukrayna’ya 3 binden fazla roket atıldı” ifadelerini kullandı.

Avrupalı liderlerden Ukrayna’nın AB üyeliğine destek
Avrupalı liderlerden Ukrayna’nın AB üyeliğine destek

“Ukrayna’ya silah desteğini konuştuk”

Sözlerinin devamında batılı ülkelerin liderleriyle gerçekleştirdikleri toplantının içeriğine dair bilgiler veren Zelenskiy, “Liderlerle birbirimize karşı tam anlayışla Ukrayna’nın savunmasını kuvvetlendirme konusunu görüştük. Bugün üstünde anlaşmaya varılan alakalı adımlar için minnettarım. Ukrayna’ya ekonomik destek ve savaş sonrası tekrardan yapılanmaya yönelik koordinasyon üstünde görüştük. Savaş sonrası tekrardan yapılanma konusunu daha detaylıca görüşme üstüne anlaştık. Öte Yandan Rusya’nın, Ukrayna vatandaşlarına, firmalarına ve Ukrayna’ya yol açtığı ekonomik kaybı tanzim etmesine yönelik çalışmaları da ele alacağız. Devletimiz bu konuda çok aktif bir biçimde çalışıyor” şeklinde konuştu.

Avrupalı liderlerden Ukrayna’nın AB üyeliğine destek

Küresel gıda krizi ele alındı

Zelenskiy, kendisini ziyaret eden ülkelerin liderleriyle küresel gıda krizini de ele aldıklarından aktararak, “Öte Yandan küresel gıda krizinin nasıl duracağına dikkat çektik. Ukrayna, limanları önündeki engelleri kaldırmak için her şeyi yapıyor fakat bu ablukayı başlatan Rus filosu tarafından kaldırılmalı. Öbür taraftan Tuna Nehri boyunca Ukrayna tahılının taşınmasına destek olduğu için Romanya’ya teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Avrupalı liderlerden Ukrayna’nın AB üyeliğine destek

Macron’dan Ukrayna’ya AB üyeliği konusunda destek

Zelenskiy’in sonrasında söz alan Macron ise, Ukrayna’ya verdikleri destekleri hatırlattı. Rusya’ya karşı mücadele eden Ukrayna’ya her alanda destek olmaya devam edeceklerini söyleyen Macron, “Misafir liderlerin tümü Ukrayna’ya ‘Acil Aday Statüsü’ teklifini destekliyor. Ukrayna’nın, Avrupa’nın bir parçası olduğunu göstermek istiyoruz” şeklinde konuştu. Ukrayna’ya, Fransa olarak silah desteği sağmaya devam edeceklerini duyuran Macron, “Kendisini savunması maksadıyla Ukrayna’ya 6 tane uzun menzilli Sezar silah sistemlerini göndereceğiz. Zaten bu silahlardan 12 tane gönderme taahhüdümüz bulunuyordu” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’ya desteklerinin yanı sıra Rusya ile de bütün iletişim kanallarını açık tutmaları gerektiğinden ve Ukrayna-Rusya müzakerelerinin sürmesi gerektiğini bahseden Macron, “Ukrayna’nın kendi kaderini tespit etmesi için gereken her şeyi yapacağız. Hangi noktada savaşı durduracağına hangi noktada müzakere masasına oturacağına Ukrayna karar verecek. Zelenskiy ile görüşmelerimizde bundan yola çıkarak Ukrayna’nın hangi şartlarda barışı getireceğini ele alıyoruz” şeklinde konuştu.

“Almanya 800 bin Ukraynalı mülteciyi kabul etti”

Avrupalı liderlerden Ukrayna’nın AB üyeliğine destek

Almanya Başbakanı Scholz yaptığı açıklamada, Ukrayna halkına her zaman destek verdiklerini ifade ederek, “Almanya, 800 bin Ukraynalı mülteciyi kabul etti. Almanya, Ukrayna’yı hem askeri hem de mali olarak da desteklemeye devam ediyor. Almanya, Ukrayna ve Moldova’nın, AB üyeliğine ilişkin kararları destekleyecek. Biz Ukrayna’ya ihtiyaç duyulan her an destek sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Scholz’un sonrasında söz alan İtalya Başbakanı Draghi ise, gene öbür liderlerin ifadeleri doğrultusunda Ukrayna’ya destek verdiklerini duyurarak, “Rusya’nın işgaline karşı verdikleri mücadelede Ukrayna halkını destekliyoruz. Avrupa projesinin temelini yaratan demokrasi ve özgürlük değerlerini savunuyoruz” şeklinde konuştu.

Erhan Altıparmak

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.