Avrupa’da radyasyon seviyesi yükseliyor!

Kuzey Avrupa'da yapılan ölçümler, insan kaynaklı radyoaktivite seviyesinde artış yaşandığını gösteriyor. İlk bulgular, sorunun Rusya kaynaklı olduğuna işaret etse de, net bir kanıt bulunamadı.
Takip et
Avrupa’da radyasyon seviyesi yükseliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Nükleer santraller ve çevresindeki radyasyon seviyelerinin takip edilmesi, tesis yakınındaki insanların yanı sıra kilometrelerce ötedeki insanların güvenliğini temin etmek için hayati önem taşıyor. Norveç’te yayımlanan yeni bir rapor ise bir yerlerde bir şeylerin yanlış gittiğini ve Kuzey Avrupa’da yüksek radyoaktivite belirlendiğini iddia ediyor.

Yetkililer başlangıçta radyoaktif madde seviyesindeki artışın Rusya’daki elektrik santrallerinden kaynaklandığından şüpheleniyorlardı. Rusya, birkaç nükleer enerji tesisi işletiyor ve bunların en az ikisi Avrupa’ya, artan radyoaktivite seviyelerinin kaynağı olabilecek kadar yakın. Rusya ise her şeyin yolunda olduğunu ve söz konusu radyasyonun kendilerinden kaynaklanmadığını ileri sürüyor.

Rusya, nükleer santrallerinde problem olmadığını bildirdi

Rusya’nın devlet destekli haber ajansı olan TASS, biri St.Petersburg ve diğeri Murmansk yakınlarındaki söz konusu iki santralin “normal” biçimde çalıştığını ve bütün radyasyon seviyelerinin izlendiğini bildirdi. Kuzey Avrupa’daki nükleer güvenlik görevlileri radyoaktivitenin kaynağını tespit etmek için çalışıyorlar, fakat şuana kadar somut bir bulguya rastlayamadılar.

Hollanda’nın Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü, Kuzey Avrupa’da ortaya çıkan radyoaktif artışı inceledi ve belirlenen radyoaktif izotopların insan kaynaklı olduğu sonucuna vardı. Sınırlı sayıda düzenlenen ölçümler sebebiyle konumu tam olarak belirlenemese de, kaynağın Batı Rusya’da olduğu öngörülüyor. Finlandiya, Norveç ve İsveç gibi ülkelerde belirlenen radyoaktif artışın insan sağlığına zarar verecek düzeyde olmadığı bildirildi.

Nükleer enerji söz konusu olduğunda Rusya’nın münakaşaya açık bir tarihi var. Çernobil santralindeki nükleer felaket, kaybolan hayatlar ve meydana gelen trajedi hafızalarda tazeliğini koruyor. Çernobil kazasıyla alakalı resmi raporlar, aksini gösteren delillere karşın hala çok düşük sayıdaki kayıplara işaret ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.