Avrupa’da ikinci dalga paniği

Dünyanın pek çok ülkesinde yönetimler salgına karşı etkin bir mücadele ortaya koyabilmek için vatandaşlarına sık sık sosyal mesafe çağrısı yapıyor. Finlandiya’da ise buna gerek kalmıyor. İskandinav kültürü sosyal mesafeyi de beraberinde getiriyor.

Salgında ikinci dalganın vurduğu Avrupa’nın pek çok noktasında günlük vaka sayılarında rekor üzerine rekor kırılırken Finlandiya’da o panik havasından eser yok. Çünkü nüfusa oranla Avrupa’da en az vaka Finlandiya’da. Peki, bunun sırrı ne? Uzmanlara göre bu başarı sosyal mesafe kurallarına uyulmasından kaynaklanıyor. Bu da İskandinav kültürüne dayanıyor.

Finler uzak durmaktan çok tanımadıkları insanlarla 1 metreden fazla yakınlaştıklarında rahatsızlık duyuyor. Ülkede yapılan son anketler de bu ifadeleri doğruluyor. Anketlere göre Finlerin yüzde 73’ü salgının ilk dalgasında alınan kısıtlayıcı tedbirleri “uygulaması kolay” bulurken, yüzde 23’ü bu tedbirlerin günlük hayatlarını geliştirdiği görüşünü savunuyor.

Finlandiya ilk dalgada aldığı tedbirlerle vaka sayısını temmuz ayında neredeyse sıfırlamıştı ancak buna rağmen hükümet tedbirleri gevşetmedi ve Avrupa’nın en sert seyahat yasaklarını uygulamayı sürdürdü.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı