Avrupa’da görünen çöl tozu hafta sonu Türkiye’ye geliyor!

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Mensubu Prof. Dr. Hüseyin Toros, Avrupa’da hafta boyunca etkili olacak çöl tozlarının yarın Türkiye’ye yoğunluğunu azaltarak gelmesinin beklendiğini bildirdi. Toros, ”Avrupa’da etkili olan çöl tozları özellikle kuzeyli hakim rüzgarların etkisiyle Türkiye’nin güney kesimlerine doğru inerek etkili olacak. Hafta başından itibaren de kuzeyden başlayarak etkisini kaybetmesi tahmin ediliyor.” ifadelerini kullandı.
Takip et
Avrupa’da görünen çöl tozu hafta sonu Türkiye’ye geliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Toros, muhabirine yaptığı açıklamada, çöl tozlarının her sene farklı güzergahlar kullanıp kıtalar ve okyanusları aşarak farklı ülkelere gittiğini belirtti.

Meydana Gelen vaziyetin doğanın normal bir olayı olduğunu aktaran Toros, “Şu anda ise Kuzey Afrika üstünde oluşan alçak basınç sistemiyle havalanan çöl tozları, kumlar Avrupa üstündeki yüksek basınç alanıyla Avrupa’ya taşınıyor. Avrupa şu anda çöl tozunun etkisi altında.” değerlendirmesini yaptı.

Toros, Türkiye’nin de yüksek basınç alanı etkisinde bulunduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“Avrupa’da hafta boyunca etkili olacak çöl tozlarının perşembe gününde ülkemize kadar yoğunluğunu azaltarak gelmesi bekleniyor. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımının atmosferik sayısal model değerlendirmelerine göre, çöl tozları yoğunluğu hafif de olsa hafta sonu ülkemiz genelinde etkisini gösterecek. Avrupa’da etkili olan çöl tozları özellikle kuzeyli hakim rüzgarların etkisiyle Türkiye’nin güney kesimlerine doğru inerek etkili olacak. Hafta başından itibaren de kuzeyden başlayarak etkisini kaybetmesi tahmin ediliyor. Çöl tozunun taşınımı, sağlık problemlerine da neden olabiliyor. Havadaki toz yoğunluğunun artması solunum sıkıntısı olanları etkileyebilir. Yoğun toza maruz kalmak da bağışıklık sistemimizi negatif etkileyebilir. Bu sebeple sağlık problemleri olan vatandaşların dikkat etmesinde yarar bulunuyor.”

“PUS SEBEBİYLE GÖRÜŞ MESAFESİNİN DÜŞMESİNİN HAVA KİRLİLİĞİ OLARAK ALGILANMAMASI GEREKİYOR”

Türkiye’de güneşli havanın hakim olduğunun da altını çizen Toros, bu sebeple geceleri havanın ayaz , günlük sıcaklık farklılıklarının fazla olabildiğini anlattı.

Toros, yüksek basınç etkisinin havada daha fazla inici vaziyet sergilediğini ifade ederek, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Normal koşullarda sıcaklık yükseklik ile azalır. Bu günlerde bilhassa güneş battıktan sonra yeryüzünün hızlı soğuması nedeniyle sıcaklık terselmesi meydana gelebiliyor. Yerin hızlı soğuması ile yere yakın tabakada havada asılı küçük su damlacıkları yani pus yahut sis oluşabiliyor. Pus nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi hava kirliliği olarak algılanmaması gerekiyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.