Avrupa’da etik bankaların toplam varlıkları yüzde 10 artış gösterdi

Müşteri davranışları, her geçen gün artan bilinçle etik bankacılığı daha çok ön plana çıkarıyor. Sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelim, doğaya karşı hassasiyetin artması, tüketicilerin banka seçimlerinde de belli kriterler oluşturmaya başladı
Takip et
Avrupa’da etik bankaların toplam varlıkları yüzde 10 artış gösterdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Etik bankacılık, geleneksel bankaların insana ve çevreye istemeden verebileceği potansiyel zararların önüne geçmek, müşterilerin tasarruflarının nerede ve ne amaçla kullanıldığı gibi şeffaf ve hesap verebilir yapısı ile fark yaratmak amacında.

Ekonomik faktörlerin yanında çevresel ve sosyal faktörlerin de ölçüldüğü bankacılığın sürdürülebilirliği için finans kurumlarının da faaliyetlerinde daha dikkatli ve seçici olması gerekiyor.

Yaklaşık 2 yıldır Almanya’da müşterilerine tamamen dijital, prensipli ve etik bankacılık servisleri sunan insha COO’su Özgür Bayraktar:’’

Bankaların sürdürülebilirliği için etik değerlerin olmazsa olmaz hale geldiğini görüyoruz. Bu da bankacılık faaliyetlerinin hem nicelik hem de nitelik açısından dünya ekonomisindeki önemini, etik ihlallerinin tüm paydaşlar için ne denli zararlı etkilere sebep olabileceğini bizlere gösteriyor. Finanzaetica raporuna göre geride bıraktığımız 10 senede Avrupa’da klasik bankalar net varlıklarını sadece %1,47 artırırken, etik bankalar %10’nun üzerinde bir büyüme sağladı. Biz de bu potansiyelle sadece Almanya’da yürüttüğümüz etik dijital bankacılık hizmetlerimizi tüm kıta Avrupa’sına ulaştırmayı hedefliyoruz.’’ dedi.

Etik bankacılığın amacı, bankaların ekonomik faydalarının önüne geçerek sosyal faydayı tercih etmesi olarak gösteriliyor. Sürdürülebilir bir dünya için çevreye zarar verecek projelere finansman sağlanmaması gibi durumlar etik bankacılığın en önemli özellikleri arasında yer alıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.