adplus-dvertising

Avrupa’da doğalgaz sıkıntısı sonrası yabancılar Türkiye’den yer ayırtmaya başladı

Rusya’nın Avrupa’ya uyguladığı doğalgaz ambargosu sebebiyle pek çok Avrupa ülkesi, doğalgaz zamları ve kesintileri ile karşı karşıya kalacak. Bu vaziyetten rahatsız olan ve kışı rahat geçirmek isteyen Avrupalılar da çareyi Türkiye’ye gelmekte buldu. Avrupalılar, Türkiye’de bulunan otel ve kiralık evler için rezervasyon yapmaya başladı.
Takip et
Avrupa’da doğalgaz sıkıntısı sonrası yabancılar Türkiye’den yer ayırtmaya başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya ve Ukrayna arasında meydana gelen savaşın sonrasında birçok Avrupa ülkesi Rusya’ya karşı yaptırım kararı aldı. Bunun üstüne Rusya da kendisine yaptırım uygulayan Avrupa ülkelerine karşı tepki göstermek maksadıyla çareyi doğalgaz akışını durdurmakta buldu. Alınan bu karardan sonra Avrupa’da birçok ülke doğalgaz ücretlerine çok ciddi zamlar yaparak kısmi kesintilere gitmeye başladı. Kış aylarında bu kesintilerin fazla olacağı endişesi duyan birçok Avrupalı vatandaş ise kışı rahat geçirmek için Türkiye’ye gelmeye karar verdi. Çok sayıda Avrupalı, Türkiye’de bulunan otellere ve evlere kış aylarında kalmak için rezervasyon yaptırmaya başladı.

Kış aylarında birçok Avrupalı turistin ülkeye geleceğini ve otellerin açık kalması gerektiğini söyleyen Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği yönetim kurulu mensubu Ferhan Ademhan, “Üzülerek izlediğimiz bir savaştan dolayı Rusya Avrupa’nın gaz vanalarını kapattı. Avrupa’da yüksek gaz maliyetlerinden dolayı şu anda rezervasyonlar başladı. Ülkemize kışın 3 ay 5 yıldızlı otellerde kalacak, birçok Avrupalı gelecek. Ülkemiz bu kış çok karlı bir sezon geçirecek. Rezervasyonlar ve oteller açık olsun. Avrupalılarla İngilizler ev kiralamaya ve otellerde 3 aylık rezervasyon yapmaya başladı. Rusya gazı vermediği için gaz çok tüketilecek ve gaza ödeyeceği rakamla ülkemizde rahatlıkla tatil yapacak. Ülkemiz bu krizi fırsata çevirecek” şeklinde konuştu.

“Pandemi sebebiyle iki yıldır sıkıntılı günler geçiren turizm sektörü 2022 senesini çok mutlu kapatacak”

Meydana Gelen korona virüs salgını sebebiyle son 2 senedir turizm sektörünün sıkıntılı günler geçirdiğini fakat 2022 senesi itibariyle bir toparlanma sürecine girildiğini söyleyen Ademhan, “Pandemiden dolayı dünyamız ve ülkemizin turizmi gerçekten çok sıkıntılı günler yaşadı. Bilhassa ülkemizde çoğu arkadaşlarımız ve dostlarımız bu yüzden intihara kadar sürüklendi. Son 2 senedir toparladı ve toparlanmaya devam ediyor. 2022’yi çok mutlu bir biçimde kapatacağız. Telafi ede ede yürüyoruz ama turizmde maliyetler çok arttı. Türkiye turizmle alakalı hak ettiği yerde değil. Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) kuruluşuyla birlikte Türkiye’deki bakış açısı ve dünyadaki yeri değişti ve değişmeye devam edecek. Bizde o sebeple sektörün içinden gelen biri olarak TGA’nın yönetim kurulu üyeliğine adayız. Turizm bakanı ve bakan yardımcılarımızla birlikte ülke turizminin tanıtımı gelişimi noktasında elimizden geleni yapacağız. Ülke turizminde bacasız sanayiyi geliştirmeye devam edeceğiz. Deniz ve otellerin yanındaki otellerin haricinde kültür turizmini de geliştirmemiz gerekiyor.

Konya’mızı Adıyaman’ımızı öne çıkarıp İç Anadolu’da, Kayseri’de Sivas’ta kültür turizmini öne çıkarmalıyız. Bölgeleri öne çıkarıp kültür turizmini birleştirmemiz gerekiyor. O yüzden TGA’nın burada çok önemi var. Ülkemizde otellerimiz, uygun insan kuvveti, dolar ve döviz bazında uygun fiyatlarımızla turizm açısından 2023’ü şahlanma senesi olarak geçireceğimizi ümit ediyoruz. Esas amacımız İç Anadolu’da kültür ve inanç turizmini ön plana çıkarmak. Ülkemizin sahillerini göz ardı edemeyiz ama bunun yanında sağlık turizmi, oteller, hava yolları da bir tüm halinde satılmalıdır. Ülkenin turizminin gelişmesi için bunları bir paket halinde satmak ülkenin kalkınmasına çok ciddi bir ivme katacaktır” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.