adplus-dvertising

Avrupa, Türkiye’den gelen sebze ve meyveyi zehirli diye geri gönderiyor!

TARIMDA insan sağlığını riske atan pestisit ismiyle bilinen zehirlerin kullanımı sebebiyle Türkiye’nin ihracat ürünlerinin geri gönderilmesi üç kat arttı. CHP bu ürünlerin iç piyasaya geri sürülüp sürülmediğiyle alakalı bakanlığa soru yöneltti.
Takip et
Avrupa, Türkiye’den gelen sebze ve meyveyi zehirli diye geri gönderiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’den Avrupa Birliği’ne (AB) ihraç edilen fakat kontroller sırasında limit üzeri pestisit belirlenen ürünlere ilişkin iadelerde rekor seviyeye ulaşıldı. Geri çevrilen bu ürünlere, Türkiye’ye geri dönüşte ne yapıldığı da münakaşa konusu oldu. CHP, bu ürünlerin ‘iç piyasaya sürülüp sürülmediği’ sorusunu Meclis gündemine taşıdı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın BBC Türkçe’ye yaptığı yazılı açıklamaya göre, ulusal mevzuata uygun olmayan ürünlerin Türkiye’ye girişine izin verilmiyor.Buna rağmen uzmanlar ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK)’lar bakanlıktan gıda ürünlerindeki denetimleri artırmasını ve bu denetimlerle alakalı şeffaflık talep ediyor.

Avrupa, Türkiye’den gelen sebze ve meyveyi zehirli diye geri gönderiyor!

Pestisit sebebiyle iade edilen ürünlerde üç kat artış
AB, gıda ve yem ticaretinde kamu sağlığını korumaya yönelik olarak paydaşlarını bilgilendirmek için Gıda ve Yemler İçin Hızlı Alarm Sistemi (RASFF) isminde bir portal kullanıyor. Bu portalda alakalı ürüne, kaynak ülkesine ya da bildirim çeşidine göre aramalar, tarihe göre daraltılarak yapılabiliyor.

BBC Türkçe’nin analizine göre 2021’de Türkiye kaynaklı gıda ve yem ürünlerine ilişkin toplam 563 bildirim yayımlandı. Buğday Ekolojik Hayatı Destekleme Derneği 2021’de 372 parti ürünün çoğunluğu pestisit kalıntıları sebebiyle AB sınır kapılarında reddedilerek Türkiye’ye iade edildiğini açıkladı.

Buğday Derneği’ne göre 2018’de 113, 2019’da 98, 2020’de 194 parti üründe limitlerin üzerinde pestisit belirlendi.
RASFF tarafından hazırlanan en güncel senelik rapor olan 2020 analizinde, alakalı dönemde en fazla bildirimin yapıldığı kategorinin meyve ve sebzeler olduğu söyleniyor. Bunda temel etkense Bulgaristan sınırında Türkiye’den gelen ürünlerle alakalı pestisit kalıntıları bildirimlerinde meydana gelen artış. Rapor Bulgaristan’ın bu sebeple en sık bildirim yayımlayan ülke olduğunu not ediyor.

Bildirimler ne anlama geliyor?
BBC Türkçe’ye konuşan Buğday Derneği’nden Gıda Yüksek Mühendisi Merve Atınç, 2022’de bu artışın devam edebileceği konusunda uyarıyor. Atınç RASFF portalında Nisan ayının başından 9 Mayıs’a kadar geçen sürede 41 pestisit bildiriminin yapıldığını ve bunun 2019 senesinde yapılan bütün bildirimlerin yarısı olduğunu belirtiyor.

Atınç, bildirimlerin Türkiye’deki denetimler ve daha da önemlisi bu konudaki şeffaflık eksikliğine dikkat çektiğini belirtiyor: “Bildirimler sayesinde bu pestisitlerin kullanıldığını öğreniyoruz.”

Tarım ve Orman Bakanlığı pestisit kalıntıları konusunda iç pazarda denetimler yapıyor. Buna rağmen Buğday Derneği bu denetim neticelerinin, farklı ürün gruplarında olduğu gibi şeffaflıkla paylaşılmamasının artışla beraber iç pazara sunulan ürünlerde daha çok pestisit bulunabileceğine dair tüketicilerde endişe oluşturduğunu söylüyor.
Atınç, tarım ürünlerinin denetiminin tarlada başlaması gerektiğini, pazarların, hallerin de denetlenmesi ve neticelerinin şeffaf bir biçimde ifşa edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Buğday Derneği, bakanlık tarafından ülke genelindeki bütün gıda ve yem denetimleri, cezalar, yaptırımlar, ithalat ve ihracat kayıtları gibi bilgilerin girildiği Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’nin (GGBS) halkın erişimine açık olması gerektiğini söylüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.