Avrupa Parlamentosu Suriye’de YPG’yi müttefik Türkiye’yi işgalci gördü!

Avrupa Parlamentosu (AP), Suriye’de iç savaşın başlamasının 10. senesinde skandal bir karar tasarısı yayımladı. Tasarıda YPG müttefik olarak kabul edildi, Türkiye’nin bölgeyi kanun dışı biçimde işgal ettiği iddia edildi.
Takip et
Avrupa Parlamentosu Suriye’de YPG’yi müttefik Türkiye’yi işgalci gördü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avrupa Parlamentosu (AP), ‘Suriye çatışması-Ayaklanmanın sonrasında geçen 10 sene’ başlıklı tasarısında Birleşmiş Milletler’in (BM) siyasi çözüm çabası içinde bulunduğunu öne sürerek bu ilerlemenin Esad yönetiminin tutumu sebebiyle ilerlememesinin endişeyle karşılandığı ifade edildi. Milletvekilleri, probleme askeri çözüm bulunamayacağını, insani krizin endişe verici olduğunu, BM öncülüğünde ateşkes izleme mekanizması kurulması gerektiğini kaydetti.

“Yaptırımlar İranlı ve Rus yetkilileri kapsamalı”

Tasarıda, sahada ilerleme olmadıkça Suriye yönetimiyle ‘normalleşmeye karşı çıkıldığı, ülkede yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçiminin güvenilirliğinin bulunmadığı, yaptırımların Esad yönetiminin yanı sıra İranlı ve Rus yetkilileri kapsayacak biçimde genişletilmesi gerektiği’ söylendi.

“Türkiye için ‘ihlal’ iddiası”

Esad yönetiminin ‘insan hakları ve uluslararası hukuk ihlalleri’ uyguladığı iddiasıyla kınandığı raporda, Türkiye hakkında de çeşitli iddialarda bulunuldu. Suriye ile beraber Rusya, İran ve Türkiye’nin de ihlallerde bulunduğu söylenirken, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinden askerlerini çekmesi istendi.

Öte yandan, Türkiye’nin ‘Suriye’de, Orta Doğu’da, Doğu Akdeniz’de barışı tehlikeye attığı’ öne sürüldü.

Rusya’nın hava saldırıları ‘şiddetle kınandı’

Rusya’nın hava saldırılarının da ‘şiddetle kınandığı’ tasarıda, Suriye yönetiminden de ‘130 bin siyasi tutukluyu serbest bırakması ve insani yardıma izin vermesi’ istendi.

“Bir müttefik olarak YPG”

AP milletvekilleri, IŞİD’in bölgede hala aktif olduğunu söyleyerek uluslararası koalisyona destek açıklamasında bulundu. Vekiller öte yandan, Demokratik Suriye Kuvvetlerinin (SDG) de ‘bir müttefik olarak IŞİD ile mücadeleye ciddi katkı yaptığını’ savundu.

“İnsani yardımların ulaştırılması AB’nin önceliği olmalı”

Suriye’de ‘halka karşı işlenen suçların’ cezalandırılması için AB ülkelerinin çabalarını artırması talep edilen tasarıda, Suriye halkının yüzde 90’ının yoksuluk sınırının altında yaşadığı, halka insani yardımların ulaştırılmasının AB’nin önceliği olması gerektiği vurgulandı.

Tasarıda, Suriyelilere yardım sağlayan komşu ülkeler Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak’ın dayanışması övülürken AB ülkelerinden bu ülkelerdeki insani yardım programlarına fon temin etmeyi sürdürmeleri istendi.

Öte yandan Suriye’nin güvenli olmadığı için dönüşlerin gönüllü olması, Suriyelilere verilen koruma statüsünün değiştirilmemesi gerektiğini kaydetti ve Suriye’de bulunan AB ülkesi vatandaşı çocukların ülkelerine getirilmesini istendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.