Avrupa Merkez Bankası Faizleri Düşürebilir!

Avrupa Merkez Bankası, küresel durgunluğun ve üretimdeki yavaşlığın önüne geçmek adına faiz düşürmeye gidebilir.

Avrupa’da enflasyon oranları geçtiğimiz ayda önemli bir artış gösterdi. Yüzde 1.3 artış panik yarattı. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu gelecek Perşembe günü Frankfurt’ta toplanacak. Avrupa Merkez Bankası siyasi belirsizliklerin yaşattığı ekonomik sıkıntılarla nasıl mücadele edeceğini de masaya yatıracak.


Ekonomistler, Avrupa Merkez Bankası’nın Eylül ayındaki toplantısıyla beraber, faiz oranlarının 10 baz puan düşebileceğini öngörüyor. Bunun yanında, Ekim ayında varlık alımlarında niceliksel bir gevşeme yaşanarak, 15 milyar euro seviyesine gerileme tahmin ediliyor. Ekonomistler, Avrupa ekonomisinin halen düşük viteste ilerleyişine devam ettiğini belirtiyor. Güçlenen hizmet sektörünün memnun edici olduğunu fakat, üretim sektöründe belirgin bir iyileşme göremediklerinin altını çiziyor.

AVRUPA’DA ÜRETİM YAVAŞLADI

Avrupa’nın önde gelen üretim güçleri olarak kabul edilen Alman ve İtalyan ekonomileri, İngiltere’nin Brexit kararları, ABD-Çin ticaret savaşları, İran sorunu ve Çin’deki ekonomik durgunluktan etkileniyor. Bu etki, Avrupa’nın üretim devi iki ülkesinin ithalata bağlı üretim politikalarına zarar veriyor. Ekonomistler, üretimdeki zayıflığa uğrayan ülkelerin hizmet sektörlerine kaydığını, bunun da büyümede aşağı yönlü değişim gösterdiğini ileri sürüyor. Uzmanlar, küresel durgunluğun Avrupa ekonomisine zarar vermemesi adına, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarında 10 baz puanlık bir düşüş yapacağını bekliyor.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı