Avrupa Merkez Bankası: Bitcoin para birimi değildir!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde “Kripto-aktifler bir para birimi değil. Oldukça spekülatif bir varlık” şeklinde konuştu. (Euronews)
Takip et
Avrupa Merkez Bankası: Bitcoin para birimi değildir!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avrupa Merkez Bankası, son zamanda rekor seviyelere yükselerek dikkatleri üstüne çeken Bitcoin ile öbür kripto para birimleriyle alakalı üzeri kapalı göndermede bulundu.

Avrupa Merkez Bankası, Yönetim Kurulu Mensubu Frank Elderson’un sosyal medya üstünden kullanıcıların sorularını yanıtlaması için bir soru-yanıt programı düzenledi. Frank Elderson’un masasında bulunan lale çiçeklerini kasteden bir kullanıcıdan “Hangisi daha kıymetli, masadaki çiçekler mi yoksa Bitcoin mi?” sorusu geldi.

Kurumun sosyal medya hesabından söz konusu soruya verilen cevapta “Laleler güzel çiçeklerdir. 17. yüzyıldaki ‘lale çılgınlığını’ hatırlayanınız varsa…Bu aynı zamanda fiyatın, hakiki değeri yansıtmadığın da bir örneği” dendi.

Avrupa Merkez Bankası, kullanıcının sorusuna verdiği cevapla, Bitcoin’e yönelik son aylarda görülen ilgiyle birlikte fiyatının rekor seviyelere yükselmesini 17. yüzyıldaki ‘lale çılgınlığı’ olarak isimlendirilen olaya benzetmiş oldu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde de şubat ayı başında bir televizyon programında yaptığı konuşmada Bitcoin gibi kripto varlıklara yeni bir düzenleme getirmeyi düşündüklerini söylemişti.

BFMTV’nin konuğu olan Lagarde, “Kripto-aktifler bir para birimi değil. Oldukça spekülatif bir varlık” ifadesini kullanmıştı.

İnişli çıkışlı bir grafik izleyen Bitcoin, en son 60 bin dolar sınırını geçerek rekor kırmıştı. Bitcoin 17 Mart 2021 tarihi itibariyle 55 bin dolar civarında işlem görüyor.

Elon Musk gibi zengin girişimcilerin Bitcoin’e yatırım yapması, kripto paranın değerinde sert artışa neden olmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.