Avrupa Birliği’ne seyahat etmek isteyenlerin ücret ödemesi gerekecek

Avrupa Birliği’ne (AB) seyahat etmek isteyenlerin 2022’den itibaren 7 avro ücret ödemesi gerekecek. Buna Amerikalılar, Avustralyalılar, İngilizler ve Schengen bölgesi dışından gelen diğer ziyaretçiler de dahil.
Takip et
Avrupa Birliği’ne seyahat etmek isteyenlerin ücret ödemesi gerekecek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının gelecek yıldan itibaren AB’ye giriş yapmak için 7 avroluk bir başvuru formu doldurmaları gerekecek.

Schengen bölgesinde geçerli olan ve herhangi bir vizeye ihtiyaç duymayanların tabi olduğu ’90 gün kuralı’ uyarınca 180 gün içinde 90 gün kalmalarına izin veriliyordu.

Ziyaretçiler hala AB içerisinde bu kadar zaman geçirme hakkına sahip olacağından söz konusu kuralda köklü bir değişim görülmese de diğer yandan süreç artık tamamen kontrol dışı kalmayacak.

Kısa adı ETIAS olan Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi yeni uygulamanın amacını AB’de ‘güvenliği artırmak ve bloğa yönelik sağlık tehditlerini önlemeye yardımcı olmak’ olarak tanımladı.

Avrupa Birliği’nde olmayıp vatandaşları vizeye ihtiyaç duymadan Schengen bölgesine seyahat edebilen 60’tan fazla ülke bulunuyor.

Değişiklik ne zaman yürürlüğe girecek?

Avrupa Komisyonu uygulamanın Avrupa’ya seyahat eden insanlar üzerinde ‘çok az bir etkisinin’ olacağını belirtiyor.

Avrupa’ya vizesiz seyahat hakkına sahip ziyaretçilerin gelmeden önce 7 avro tutarında (18 yaş altı ve 70 yaş üstü için ücretsiz) çevrimiçi bir başvuru formu doldurması gerekecek.

Biyometrik pasaport bilgilerinin ve seyahat detaylarının yanı sıra bazı güvenlik sorularını gerektirecek formu doldurmanın sadece birkaç dakika süreceği belirtiliyor.

Ziyaretçilerin herhangi bir teknik sorunla karşılaşmamak için seyahatten en az 72 saat önce başvurmaları tavsiye ediliyor.

Başvuru onaylandıktan sonra üç yıl geçerli olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.