Avrupa Birliği’nden Rusya’ya Yeni Yaptırım Kararı

Avrupa Birliği, daha önce almış olduğu Rusya’ya yönelik yaptırım kararını, ”Ukrayna’yı istikrarsızlaştırdığı” gerekçesiyle 6 ay daha uzatma kararı aldı.

Avrupa Birliği’nin, Rusya’ya karşı almış olduğu kısıtlayıcı tedbirler kararını 6 ay daha uzatma kararı aldı. Kararın alınmasında, Ukrayna’ya yönelik Rusya’nın uyguladığı ve Avrupa Birliği tarafından onaylanmayan politikaların olduğu öğrenildi.

RUSYA, UKRAYNA’YI İSTİKRARSIZLAŞTIRIYOR

Avrupa Birliği’nden yapılan açıklamada, Rusya’ya yönelik kısıtlayıcı tedbirlerin süresinin 6 ay daha uzatıldığı ve bunun temel sebebinin de, Rusya’nın Ukrayna’da izlediği politikaların yanlış olmasının olduğu ifade edildi.

Yaptırım kararı sonrası Rusya kanadından henüz bir açıklama gelmedi. Rusya, bu yaptırımlarla ilk olarak 2014 yılında Kırım ve Sivastopol’u usulsüz bir şekilde ilhak etikten sonra karşılaşmıştı. Bu olay sonrasında Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ile bazı ülkeler Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. 5 yıldır devam eden yaptırımların sonuncusu Avrupa Birliği’nden geldi.

Kısıtlayıcı tedbirlerin süresini 6 ay daha uzatan Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna’daki politikalarından rahatsızlığını da açıkladı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı