Avrasya Tüneli’nde olaylara 2 dakika altında müdahale ediliyor

Avrasya Tüneli’nde yaşanan olaylara kontrol merkezi anında müdahale ediyor. Sağ cebe çekilen araçlara, arızalanan araçlara yada herhangi bir sıkıntı için müdahale süresinin 2 dakika olduğu açıklandı.


Avrasya Tüneli’nde olaylara 2 dakika altında müdahale ediliyor

İstanbul’da iki kıta arasındaki ulaşımı sağlayan Avrasya Tüneli hakkında şaşırtan detaylar ortaya çıktı. Avrasya Tüneli içerisinde bekleme alanlarına çekilen araçlar sistem tarafından hemen tespit ediliyor ve kontrol merkezine bilgi veriliyor. Kontrol merkezi görevlileri ise özel yapılmış ceplerde duran aracın yerini ilk olarak motosikletli devriye ekibine bildiriyor. Olay yerine giden motosikletli ekip ilk olarak aracın neden sağa çektiğini kontrol ediyor. Hemen akabinde ise müdahale gerekiyorsa tekrar kontrol merkezi ile iletişime geçilerek bilgi veriliyor.

SADECE 2 DAKİKA SÜRÜYOR

Kontrol merkezi tarafından 7/24 takip edilen Avrasya Tüneli’nde yaşanan herhangi bir olaya ortalama 2 dakika ve altı sürede müdahale ediliyor. Motosikletin olay yerine gelmesi ve müdahaleye başlaması 1 dakikadan fazla ve 2 dakikadan az sürüyor. Tünelde bulunan anons sistemi sayesinde araç sahibine de uyarı yapılıyor. Sağ cebe çekilen aracın arıza yapması durumunda olay yerine çok kısa sürede çekici geliyor ve aracınızı çekerek götürüyor .

UYARILARIN DİKKATE ALINMASI GEREKİYOR

Avrasya Tüneli yetkilileri araçların sağ çekme sebepleri arasında genelde telefonla konuşmak olduğunu fakat bunun için bile ekiplerin olaya müdahale için hazır olduğunu belirtiyor. Avrasya Tüneli’nde sensörler hatasız çalışıyor ve anons sistemi ile eşzamanlı faaliyet gösteriyor. Sürücülerin sistem tarafından yapılan uyarıları dikkate alması gerekiyor. Tünel içerisinde araçların 70 km hızla gitmesinden dolayı araç kapılarının kesinlikle açılmaması gerekiyor. Bu esnada araç içerisinde motosikletli görevlinin gelmesini beklemek gerekiyor.

Yazar: Demet Dereli

Demet Dereli
Meslek hayatında emin adımlarla ilerleyen Demet Dereli, 1982 senesinde Erzurum'da dünyaya gelmiştir. Marmara Üniversitesi mezunu olan Dereli, kendini internet ve basın yayın alanında da geliştirerek gazeteciliğe ilk adımı atmıştır. Dereli bir çok tanınmış yayın organında görev aldıktan sonra özellikle spor alanına yönelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.