AVM'ye girişte kurallar sıkılaştırılıyor!

Koronavirüsle (Kovid-19) kapatılan alışveriş merkezleri 11 Mayıs'ta yeniden açıldı. Hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığı AVM'lerde güvenlik sıkı tutuluyor. Mağazalara 10 metrekareye bir kişi düşecek şekilde müşteri alınıyor. AVM'lerin birinci kuralı ise sosyal mesafe ve maske.
Takip et
AVM'ye girişte kurallar sıkılaştırılıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs önlemleri kapsamında kapatılan alışveriş merkezleri normalleşme sürecine girilmesiyle beraber 11 Mayıs Pazartesi günü itibariye kapılarını tekrar açtı. Fakat tedbirler çok sıkı tutuluyor. AVM’lerde ne gibi tedbirler alındığını yerinde inceledik. Fakat vaziyet eskisinden çok farklı.

AVM'ye girişte kurallar sıkılaştırılıyor!

Esenyurt’ta bulunan bir AVM insanları içeriye sırayla alıyor. Sosyal mesafenin korunması ve kalabalık yaratılmaması için bariyer koridoru yaratılmış vaziyette. Bu bariyer koridorunun yanında polisler duruyor. Yerlerde sosyal mesafe uyarısı yapan ve sosyal mesafeyi ayarlayan işaretler ve yazılar var. Polis sosyal mesafeye uymayanları uyarıyor.

TERMAL KAMERA

Bariyer koridorunu geçtikten sonra sıra X-Ray cihazından geçmekte. X-Ray’den geçecek kişi çantasını telefonunu bırakmadan geçiyor. X-Ray’in hemen yanına konulan termal kamera ile vatandaşların ateşi kontrol ediliyor. Maskesi olmayan içeri alınmıyor ya da kendisine maske temin ediliyor

ÖNCE DEZENFEKSİYON

X-raydan geçtikten sonra sıra elleri dezenfekte etmekte. AVM’nin girişinde, çıkışında ve mağazaların önlerinde el dezenfektanları bulunuyor. Ellerinizi bu dezenfektanla temizledikten sonra artık alışverişe başlayabiliyorsunuz. Fakat gene dışarıda olduğu gibi içeride de sosyal mesafeye uyulması ile alakalı uyarıda bulunan işaret ve yazılar var. Öte yandan insanların durması gerektiği mesafeler de yerlere işaretlenmiş vaziyette.

Müşteri mağazaya girerken ellerini dezenfekte etmemişse görevli tarafından uyarılıyor. Her mağazanın önünde müşterileri gözlemleyen mağaza görevlileri bulunuyor. Mağazalara eskisi gibi rahatça girilmiyor. Mağazanın büyüklüğüne göre içeriye müşteri alınıyor. 10 metrekareye bir müşteri düşmek mecburiyetinde. Yani mağazanın metrekaresine göre içeri müşteri alınıyor. Mağaza içerisindeki müşteri sayısı tamamlandıysa öbür müşteriler kapıda bekletiliyor. İçerideki müşteri çıkınca dışarıdaki müşteri alınıyor. Mağazanın içine girince gene yerlerde uyarı işaretleri göze çarpıyor. Mağazanın her yerinde sık sık maske ile alakalı ve sosyal mesafe ile alakalı uyarı işaretleri ve yazıları yer alıyor.

AVM'ye girişte kurallar sıkılaştırılıyor!

72 SAAT BEKLİYOR

Bir giysi beğendiniz ve sıra denemeye geldi. Kabine öyle istediğiniz kadar ürün sokamıyorsunuz. Mağazalar arasında farklılıklar olsa da en fazla altı ürün deneyebiliyorsunuz ve bu ürünleri denerken kabinde fazla kaldığınızda görevli tarafından uyarlıyorsunuz. Kabine maskesiz girmek de yasak. Müşteri kabinden çıktıktan sonra hemen o kabin görevliler tarafından dezenfekte ediliyor. Bir müddet bu kabine müşteri giremiyor. Kabinler arası boşluk var. Bir kabin doluysa yanındaki boş bırakılıyor. Müşteri ürünü denedi fakat almadı, işte o zaman o giysi reyona geri konulmuyor. Önce dezenfekte edilip 72 saat (bazı mağazalarda 24 saat) bekletildikten sonra reyona tekrar konuluyor. Yani eğer bir ürünün bedeni kalmadıysa tükendiğinden değil dezenfekte edildiğinden olabilir diyor mağaza görevlileri.

ÇOCUKLARLA GELDİLER

Konuştuğumuz bir mağaza görevlisi bazı insanların temel ihtiyaçları için AVM’ye geldiğini, ev giyimi denen çorap, pijama, iç çamaşırı ve çocuk giysilerinin çok satıldığını söyleyerek, “Keyfi alıveriş yapanlar da var. 14 yaş altı çocukların sokağa çıkma izni olduğu gün yoğunluk vardı. Ailelerin çocuklarını alıp AVM’ye geldiklerini gördük. Bir de AVM’lerin açıldığı ilk gün yoğunluk yaşadık. Onun dışında yoğunluk olmadı” şeklinde konuştu. Konuştuğumuz vatandaşlardan kimileri ise acil ve temel ihtiyaçlarını karşılamak için AVM’ye gittiklerini söylerken kimileri ise gezmeye geldiklerini söylediler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.