adplus-dvertising

AVM’lere giriş için aşı kartı istenecek!

Koronavirüsle mücadelede aşı olmayanları ikna etmek için iki mühim adım geliyor. Öncelikle lokanta, kafe, AVM gibi yerlere girişte vatandaştan HES kodu yerine aşı kartı istenmesi gündemde. Öte Yandan, aşıyla alakalı endişe taşıyanları ikna için yerli aşı Turkovac üstünden büyük bir kampanya yapılacak.
Takip et
AVM’lere giriş için aşı kartı istenecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs salgınıyla mücadelede kış planı devreye girdi. Yabancı aşı konusunda endişeleri olanlar için ‘yerli aşı kampanyası’ başlatılacak. Hürriyet’in haberine göre, aşının üçüncü faz çalışmaları 30 merkezde tamamlandı. Kasım yahut aralıkta kullanıma girmesi planlanan Turkovac’ın Sinovac’dan daha etkin olduğu saptandı.

Edinilen bilgiye göre hükümet, pandemiyle alakalı çalışmalarını birkaç başlıkta yürütürken; üniversitelerin açılmasıyla vaka sayısında meydana gelebilecek olası artış izlemeye alındı. Turkovac imalatı konusunda çalışmalar hızlandı, aşı ile alakalı endişesi olanlar için ‘yerli aşı kampanyası’ masada…

Hatırlatma dozu

Yerli aşı Turkovac’ın üçüncü doz hatırlatma aşısı olarak kulanılması planlar arasında bulunuyor. Yapılan çalışmada, günde en fazla 300 bin üretilebileceği, imalat bantları için üç firmayla anlaşma yapıldığı söyleniyor. Yetkililer, “Yerli aşının devreye girmesi, aşı ile alakalı endişelilerin güvenlerinin artması aşı olmalarını sağlayabilir. Öte Yandan ithalata ödediğiniz dövizden kurtuluruz. İhracat olanağı da yaratılırsa büyük avantaj sağlanır” yorumu yapıyorlar.

Önce acil onay!

Verilen bilgiye göre, süreç tamamlandıktan sonra Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, aşı numunelerini 14 günlük bir araştırmaya tabi tutacak. Acil kullanım onayı alması vaziyetinde, seri imalata geçilecek ve üretilen öbür aşıların izlediği yolu izleyecek. Uzmanlar, yerli aşının fakat kasım yahut aralık itibarıyla kullanıma gireceğini dile getiriyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.