AVM’lerde alışveriş yapma kuralları netleşti!

Normalleşme adımları kapsamında AVM'ler 11 Mayıs'ta kademeli olarak halka açılacak. Ancak salgınının tekrar yayılma ihtimaline karşılık tedbirler alındı. AVM'lerde alışveriş kuralları yeniden düzenlendi. Mağazalarda sosyal mesafe hangi kurallarla korunacak vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. İşte 11 Mayıs'ta açılacak AVM'lerde yeni alışveriş kuralları.. AVM'lerde alışveriş nasıl yapılacak? AVM'lere kimler giremeyecek? Detaylar haberimizde...

AVM’lerde alışveriş nasıl yapılacak? AVM’lere kimler giremeyecek? Koronavirüs salgınını en hafif şekilde atlatmak isteyen Türkiye, kademeli olarak normalleşme adımları atmak istiyor. AVM’ler de bu kademeli geçişin ilk önemli adımı olacak. 11 Mayıs’ta açılması planlanan AVM’lerde alışveriş kuralları adeta yeniden düzenlendi. Peki AVM’lerde alışveriş nasıl yapılacak? AVM’lerde alışveriş kuralları neler? İşte yanıtı…

11 MAYIS AVM’LERDE ALIŞVERİŞ NASIL YAPILACAK?

OKLAR YÖN GÖSTERECEK

“Kuyruk yöntemi” ile herkesin bir hat üzerinde dolaşarak alışveriş yapacağını belirten Kösereisoğlu, “Mağazalara girdiğimizde istediğimiz gibi dolaşamayacağız, oklarla yönlendirmeler ve patikalar oluşturulacak. Herkes bu yolu izleyerek mağazayı dolaşarak kasaya ulaşacak. Geriye dönmek ya da istenilen bölüme geçmek söz konusu olmayacak. Kasaların önlerinde iki metre aralıklı çizgiler ya da kareler çizilerek sosyal mesafe korunmaya çalışılacak. Mağazalar ve marketler şu anda bunun üzerinde çalışıyorlar” diye konuştu.

Yeni dönemde x-ray’lerin daha fazla kullanılacağını anlatan Kösereisoğlu, “Fiziki mesafeyi koruyarak kontrol üzerinde çalışıyoruz. Güvenlik görevlileri için plexi korumalar düşünülüyor” ifadesini konuştu.

11 MAYIS AVM’LERDE ALIŞVERİŞ KURALLARI NELER?

MASKE ŞARTI

Yeni dönemde kapı dedektörlerinin yeniden ayarlanarak daha hassas hale getirileceğini anlatan Kösereisoğlu, “El ölçümü cihazlarının hem hata oranı yüksek, hem de sosyal mesafeyi korumadan ölçüm yapmak zor. O nedenle termal kamera kullanmayı tercih ediyoruz. Güvenlik görevlileri ateşi yüksek olanları ve maske kurallarına uymayanları içeri almama hakkına sahipler. Ancak alıkoyma ya da sağlık kuruluşuna yönlendirme yetkileri bulunmuyor” bilgisini verdi.

Mağazalarda insan sayımı ve ateş ölçümü teknolojilerinin de gündemde olduğunu anlatan Kösereisoğlu, “Güvenlik için kullandığımız teknolojileri sağlık için kullanmaya başlayacağız. Belli bir noktada toplanan kalabalığı farkederek alarm oluşturan kameralar şimdi sosyal mesafe nedeniyle uyarı vermeye başlayacak” dedi.

11 MAYIS’TA AÇILMA PLANI

Alışveriş merkezlerinin bazıları 11 Mayıs gibi açılış hazırlığı yapılıyor. Perakende sektörü açılış için çok sıkı hijyen tedbirleri alıyor. Bunlar arasında denenen kıyafete 24 saat karantina uygulanması ve ışın temizliği ile mağaza kapılarında müşteriye ateş ölçerli kontrol de bulunuyor.

SİNEMALAR KAPALI

Koronavirüs sürecinin işletmelere ek maliyet getirirken, kazançlarında da azalma olduğuna dikkat çeken Kösereisoğlu, “AVM’ler açılmak istiyor. AVM’lerin mayıs ortasında açılması gündemde. Ancak bu AVM’lerin tamamının açılması anlamına gelmiyor. Yemek alanları, çocuk oyun alanları ve sinemalar daha uzun bir süre açılmayacak gibi duruyor” dedi.

Kösereisoğlu, her kentteki AVM’nin durumunun farklı olduğunu ve normalleşmenin farklı zamanlarda olabileceğini kaydetti.

ADIM ADIM AVM’DE HİJYEN OPERASYONU

* AVM ve mağazalar UV ışınları ile dezenfekte edilecek.

* Döner kapılar kaldırılacak. İnsanlar tek tek içeri alınacak.

* İçeri girerken hem kameralar hem de el cihazları ziyaretçilerin ateşlerini ölçecek. Girişte maske dağıtılacak. Aynı işlem çıkışta da yapılacak.

* AVM içerisinde sosyal mesafe kuralını çiğneyenleri akıllı kameralar uyaracak.

* Mağazalarda dijital deneme alanları oluşturulacak. Müşteri beğendiği kıyafetin üzerinde nasıl olduğunu denemeden dijital olarak görebilecek.

* Mağaza içerisinde ve ortak alanlarda belirli patikalar çizilecek ve müşteriler bu hatlar üzerinde ilerleyecek.

* Güvenlik görevlileri şeffaf bir bölmenin arkasından hizmet verecek. X-ray cihazları olası bir bulaşmanın önüne geçmek için sürekli dezenfekte edilecek.

* AVM içerisinde de belirli yerlerde dezenfektan kutuları hazır bulunacak.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı