AVM’ler için koronavirüs iddiası!

Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, yaptığı açıklamada alışveriş merkezlerinde koronavirüs vakalarının görülmeye başlandığını söyledi. Özdemiroğlu, TÜBİTAK'ta da vakaların görüldüğünü ekledi.

Koronavirüs, bugüne kadar ülkemizde toplamda 168 bin vatandaşımıza bulaştı ve 4.600 vatandaşımızın ölümüne neden oldu. Koronavirüse karşı alınan tedbirler sonucunda günlük vaka tablosunda son dönemlerde düşüş gözlemlendi. Bu tablo neticesinde tedbirler yavaş yavaş kaldırılmaya başladı.


Kalkan tedbirlerden birisi de alışveriş merkezlerinin kapatılmasıydı. 11 Mayıs günü alışveriş merkezleri müşterilere açıldı. Fakat içindeki mağazalar büyük oranda kapalı kalmaya devam etti. Son olarak 1 Haziran günü ‘yeni normale’ dönüşümüzün ilk adımı atıldı ve mağazalar, kafeler ve birçok yer kapılarını ziyaretçilere açtı.

Çeşitli AVM’lerde vakalar görüldü:

Ancak kaldırılan tedbirler neticesinde bazı alışveriş merkezlerinde koronavirüs vakalarına rastlandığı öne sürülüyor. Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, yaptığı bir açıklamada Mersin’deki bir AVM’de, Kayseri ve Konya’daki bazı mağazalarda vaka görüldüğünü iddia etti. Özdemiroğlu, Kayseri ve Konya’daki bazı mağazaların karantinaya alındığını, İstanbul’daki bir AVM’deyse 2 işçinin koronavirüs testinin olumlu çıktığını belirtti.

Açıklamasına devam eden Özdemiroğlu, mağazaların daha geç açılması sebebiyle AVM’lerdeki esas etkinin 15 Haziran’dan sonra ortaya çıkacağını tahmin ettiklerini söyledi. Bununla beraber AVM’lerdeki tedbirlerin yalnızca kapı girişinde ateş ölçmekten ibaret olduğunu dile getiren Özdemiroğlu, müşterileri içeri girdikten sonra denetleyen birisinin olmadığını belirtti ve devam etti:

“AVM’lere girdikten sonra bir kısmı maskelerini çıkararak mağazaları gezmeye başlıyor. Mağaza personeli uyarıyor fakat bu vaziyette da sözlü münakaşalar yaşanabiliyor. Çalışanlar denenen ürünleri kabinlerde dezenfekte etmek mecburiyetinde kalıyor. Kabin görevlisi çalışanlara yönelik bir tedbir alınmıyor. Salgına açık halde çalışıyorlar. Mağaza içerisine giren müşteri sayısını ölçen bir sistem yok. Müşteriler özellikle kasa önlerinde fiziki mesafeye özen göstermiyor. Çalışanlar kendilerini güvende hissetmiyor.”


Haydar Özdemiroğlu, sendikal örgütlenmenin olduğu yerlerde müdahalede bulunduklarını da söyleyerek sendikanın olmadığı yerlere ulaşmakta zorluk çektiklerini belirtti. Özdemiroğlu, bu sebeple sendikal örgütlenmenin çok mühim olduğunu ifade etti.

Açıklamalarına devam eden Haydar Özdemiroğlu, TÜBİTAK’ta da vaka çıktığını söyledi. Özdemiroğlu, bir katta vaka çıkınca katta çalışan 48 kişinin evlerine gönderildiğini ve bunun yanlış olduğunu söyledi. Özdemiroğlu, evlerine gönderilenler arasında vaka varsa virüsün evlere de bulaşacağını belirtti.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı