AVM yemek yerleri açık mı? AVM yasaklar kalktı mı? AVM çalışma saatleri

Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kısıtlamaların seyrini değiştiren detaylar vatandaşlara aktarıldı. Peki son gelen açıklamalardan sonra AVM yemek yerleri açık mı? AVM'ler saat kaçta açılıyor ve kaçta kapanıyor, kaça kadar açık? 2021 AVM çalışma saatleri değişti mi?
Takip et
AVM yemek yerleri açık mı? AVM yasaklar kalktı mı? AVM çalışma saatleri
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüsle mücadele kapsamında AVM çalışma saatleri, salgının erken dönemlerinde belirlenmişti. Hafta içi belirtilen saatler kapsamında alışveriş merkezleri açık olurken, hafta sonu sokağa çıkma yasağı nedeniyle AVM’ler de kapalı. Hareketliliği azaltmak için yapılan bu önlem ile koronavirüsü vaka sayısında önemli bir düşüş yaşandı. Yayımlanan son İçişleri Bakanlığı genelgeye göre AVM yemek yerleri açık mı sorusu da merak edilmeye başlandı.

AVM yemek yerleri açık mı sorusunu araştırmaya başladı. Peki, AVM yemek yerleri açık mı? İşte, AVM yemek yerleri açık mı sorusunun detaylı yanıtı..

AVM yemek yerleri açık mı?

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgede alışveriş merkezlerinin 10.00-20.00 saatlerinde hizmet vereceği duyuruldu. Genelgeye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda yeni tedbirler alınmıştı. Bu kapsamda alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece 10.00-20.00 saatlerinde hizmet sunuyor. AVM’lerde bulunan kafe, lokanta ve restoran gibi yeme içme yerlerinin de bu kapsamda olduğu, söz konusu yerlerde yemek için kullanılan masalardaki oturma düzenleri de kaldırıldı.

Düşük, orta ve yüksek risk gruplarında belirlenen 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan yeme-içme yerleri ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri için mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecek. Bu risk gruplarındaki yeme-içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan diğer normalleşme kararları: Restoran, lokanta, kafeterya gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında faaliyetini 07.00-19.00 arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecek.

AVM’lerde HES kodu kalkıyor mu?

Sokağa çıkma yasağıyla ilgili yayımlanan genelgede AVM girişlerinde HES kodu uygulamasının zorunlu olduğu belirtildi. Genelgede;

“Her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısının il ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları kararıyla ayrı ayrı belirlenmesi, ayrıca AVM’lerde ve semt pazarlarında daha önceki genelgelerde belirlenen kuralları/alınan tedbirleri takip etmekle sorumlu AVM Kovid-19 sorumlusu ve pazar yeri yöneticileri ile zabıta/kolluk birimleriyle denetimlerin eksiksiz yapılması, AVM’lere girişte çalışanlar ve müşteriler için HES kodu zorunluluğunun getirilmesi ve gerekli sorgulama yapıldıktan sonra herhangi bir olumsuzluğa rastlanmayan çalışan veya müşterinin AVM’ye kabul edilmesinin sağlanması… ” ifadeleri yer aldı.

AVM’ler saat kaçta açılıyor ve kaçta kapanıyor, kaça kadar açık?

AVM çalışma saatleri, koronavirüs önlemleri çerçevesinde yeniden düzenlenmişti. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ile gönderilen genelge kapsamına göre; AVM çalışma saatleri açıklanmıştı ve mevcut saatlerde şu an için herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Alışveriş merkezine HES kodu ile girme zorunluluğu var.

Koronavirüsle mücadele kapsamında AVM çalışma saatleri, salgının erken dönemlerinde belirlenmişti. Hafta içi belirtilen saatler kapsamında alışveriş merkezleri açık olurken, hafta sonu sokağa çıkma yasağı nedeniyle AVM’ler de kapalı. Hareketliliği azaltmak için yapılan bu önlem ile corona virüsü vaka sayısında önemli bir düşüş yaşandı. Yayımlanan son İçişleri Bakanlığı genelgesine göre:

AVM ÇALIŞMA SAATLERİ

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgede alışveriş merkezlerinin 10.00-20.00 saatlerinde hizmet vereceği duyuruldu.

AVM’LERİN AÇILIŞ VE KAPANIŞ SAATLERİ

Genelgeye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda yeni tedbirler alınmıştı. Bu kapsamda alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece 10.00-20.00 saatlerinde hizmet sunuyor. AVM’lerde bulunan kafe, lokanta ve restoran gibi yeme içme yerlerinin de bu kapsamda olduğu, söz konusu yerlerde yemek için kullanılan masalardaki oturma düzenleri de kaldırıldı.

Buna göre, AVM içindeki bu iş yerleri de 10.00-20.00 saatlerinde sadece paket servis veya “gel-al” hizmeti verecek. Genelge uyarınca AVM’ler, saat 20.00 itibarıyla kapanacağından bu iş yerleri de faaliyetlerini aynı saatte sonlandırılıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.