Ava Çıkanlar Dikkat! Balon Balığı Uyarısı

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, av yasaklarının kalkmasıyla birlikte uyarıda bulundu. Gökoğlu balon balığı tehlikesine dikkat çekti.

Ava Çıkanlar Dikkat! Balon Balığı Uyarısı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Balıkçıların farkında olmadan ellerine almaları halinde ciddi zararlar verebilen balon balıkları, daha önce el parmaklarının kopmasına kadar gidebilen hadiselere sebep olmuştu. Gökoğlu, bu balık türünün zararlarını anlattı.

Balon balıklarının, genel olarak balıkçıları en çok üzen özeliğinin misinaları ve ağları parçalaması olduğunu belirten Gökoğlu, bu balık türünün oltalara ve ağlara takılan balıkları da yediklerini söyledi.

ETİ FELÇ EDİYOR

Gökoğlu, balon balıklarının etlerinin tüketilmesinin yasak olduğunu da söyledi ve, ”Bu balıkların karaciğer ve yumurtalıklarında zehir bulunuyor. Ayrıca yaz döneminde de zehri artıyor. Tüketilmesi çok tehlikeli. Daha önce bu eti yedikleri için geçici felç geçiren insanlar oldu” diye konuştu. Gökoğlu, son yıllarda balon balıklarının sayılarının, denizlerimizde giderek arttığına da dikkat çekti.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
0
angry
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.