adplus-dvertising

Av sezonu başladı, balıkçılar denize açıldı

Balık avı sezonu başladı, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, balıkçılarla beraber gece denize açıldı ve sezonun ilk balıklarını denizden çıkardı.
Takip et
Av sezonu başladı, balıkçılar denize açıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

15 Nisan’da başlayan balık avı yasağı saat 00.00 itibarıyla son buldu. Hazırlıklarını günler öncesinden tamamlayan balıkçılar da “Vira Bismillah” diye Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile beraber denize açıldı. Sezonun ilk ağını denize atan balıkçılar, ilk derya kuzularını da denizden Bakan Kirişci’yle beraber çıkardı.

Denize açılmadan önce akşam saatlerinde 2022-2023 Su Ürünleri Av Sezonu açılış töreni yapıldı. Sarıyer-Kireçburnu Balıkçı Barınağı’ndaki açılış programında bakanlık tarafından üretilen kalkan, levrek ve mersin balığı yavruları denize bırakıldı. Sonra Bakan Vahit Kirişci kendi elleriyle vatandaşlara balık dağıttı. Dağıtımın sonrasında Türkiye’nin en büyük balıkçı teknesi olan “İlker Yılmaz” isimli teknenin açılışı da Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından beraber gerçekleştirildi.

Av sezonu başladı, balıkçılar denize açıldı

“Balıkçıların emeklerini karşılamak için bakanlık olarak elimizden geleni yapıyoruz”

Sezonun ilk balıklarını avladıktan sonra konuşan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Üretmek güzel bir şey. Burada imalatı görüyoruz. Bu tabiatın, kendi denizlerimizin bize sunmuş olduğu bir nimet. Balıkçı kardeşlerimiz de bu nimeti bizim sofralarımıza taşıyan insanlar. Gerçekten büyük bir emek ve çaba var. Bu emekleri zayi olmasın. Onların bu emeklerini karşılamak ismine biz de bakanlık, genel müdürlük olarak sonuna kadar destek veriyoruz. Biz balıkçılarımızın her daim yanlarında olduk. 2 bin 700 balıkçımızın dün itibarıyla 1.9 milyar lira gibi bir krediye muhatap oldular. Bundan ayrı olarak da merkez bankasının uyguladığı yüzde 13.5’lik politika faizini bire bir balıkçı kardeşlerimize işletme kredisinin o noktada desteklenmesini sağlayacağız” açıklamasında bulundu.

Av sezonu başladı, balıkçılar denize açıldı

En çok palamut avlamak istediklerini söyleyen balıkçı, “Sezonun ilk ağını attık. Palamut çıktı. İçinde çeşitli balıklar da var ama biz bu sene palamuta çalışacağız. İnşallah çok olacak. Halk da gemici de fayadalanacak” şeklinde konuştu.

Yusuf Topal, “İnşallah güzel ve bereketli bir sanat olacak. En çok palamuta güveniyoruz. Peşinden çinekop daha sonra hamsi. Biraz heyecanlıyız. Karadeniz’e açılacağız. Beklentimiz çok” dedi.

Av sezonu başladı, balıkçılar denize açıldı

SİNOP

Denizlerde büyük balıkçı tekneleri için uygulanan av yasağı son buldu. Balıkçılar 1 Eylül gecesi itibarıyla sabırsızlıkla beklediği açık denizlere doğru hareket etti.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’da başlayan yasak dönemi 1 Eylül itibariyle son buldu. Av yasağının kalkması balıkçılıkta mühim limanlardan biri olan Sinop’ta gerçekleştirilen törenle kutlandı, ekmeğini denizden çıkaran balıkçılar Karadeniz’e dualarla uğurlandı. Sinop iskelesine sıralanan balıkçı teknelerinde tayfa uzun bekleyişin sonrasında heyecan ve mutlulukla denize açıldı.

Gerçekleştirilen törene Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Sinop İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Ferhat Kuran, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, kamu kurum ve kuruluş amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, protokol mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Balıkçı Salih Üçüncüoğlu, “Bu gece nasipse açılacağız, av yasağı kalkıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl de heyecanlıyız. Allah nasip ederse iyi bir sezon olmasını diliyoruz, güzel sezonlar diliyoruz” diyerek konuştu.
Özledikleri denize açılmanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren balıkçı Mehmet Altun, “İllaki her şeyin bir heyecanı var. Uzun bir müddet bekledik, inşallah güzel bir sezon olmasını diliyoruz balıkçılar için. Zor bir zanaat ama yapmak zorundayız. Şu an için Sinop açıklarındayız, ama Zonguldak ile Artvin arasındayız. Artık vaziyete göre değişik yerlere gideceğiz, Rusya tarafına doğru gideceğiz bu yıl” ifadelerini kullandı.
Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, “Balıkçılık zor zanaattır. Balıkçılık sevmeden, özveri göstermeden yapılacak bir iş değildir. O manada bütün balıkçıları gösterdikleri özveriden dolayı kutluyorum. Umuyorum ki bundan sonra bugüne kadar yaşadıkları sıkınıtları bundan sonra yaşamazlar. Umuyorum ki balık ülkemizde pazarda hak ettiği yeri bulur, katma değeri yüksek bir ürüne çevrilerek bizim için bir emtiaya dönüşür” dedi.

Vali Erol Karaömeroğlu, “Su ürünleri avcılığında sürdürülebilirliğin sağlanması için her türlü kontrol ve denetimlerimiz bu av sezonu boyunca da aralıksız olarak devam edecektir. Konuya ilişkin valiliğimiz koordinasyonunda alakalı bütün kurumlar üzerlerine düşen görevi en seri ve etkin biçimde yerine getirmektedir. Bu tedbirden daha mühim olan; balıkçılarımızın bilinçlendirilmeleri ve konuya yaklaşımlarıdır.

Balıkçılarımızın bu hassasiyeti göstereceklerine yürekten inanıyorum. Balıkçılığı sürdürebilir bir şekilde yürütmemiz gerekmektedir. 2022-2023 su ürünleri avcılık sezonunun balıkçılarımız için bol kazançlı bir sezon geçirmesini, İlimiz, Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Av sezonu başladı, balıkçılar denize açıldı

Rizeli balıkçılar havai fişek ve meşalelerle denize açıldı

Rize’de av yasağının kalkmasıyla beraber balıkçılar ‘Vira Bismillah’ diye, havai fişekler ve meşalelerle denize açıldı.

2023 balık avı sezonu 1 Eylül ‘00.00’ itibariyle açılıyor. Av yasağının kalkmasıyla beraber bütün Türkiye’de olduğu gibi Rize’de de balıkçılar ‘Vira Bismillah’ diye denize açıldı. Rize’nin bütün limanlarından denize açılmadan önce eğlenceler düzenleyen balıkçılar havi fişekler ve meşalelerle denize açıldı. Geçtiğimiz sene bereketli geçen av sezonunun sonrasında balıkçılar av yasağının kalkmasıyla bu sene da devam etmesini umut ediyor.

Sezonun bereketli olmasını umut ettiklerini dile getiren Rizeli balıkçı Erkan Avcı, “Vira Bismillah diye balığa çıkacak. Allah inşallah hayırlısını nasip eder. Bu sene denizimiz çok iyi gözüküyor. İnşallah bereket verir. Tüm eski reislerimiz balığın bol olacağını öngörüyor. Eskilerimiz bizlerden daha tecrübeli tabi. Hayırlısıyla sezonun bereketli geçmesini umut diyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.