Atmosfer küçülüyor! Bilim insanları açıkladı dünya tehlike altında…

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmaya göre karbondioksit salınımı sebebiyle atmosfer tabakasında küçülme var. 1980 yılından bu yana yaklaşık 400 metrelik bir küçülme tespit edildi.
Takip et
Atmosfer küçülüyor! Bilim insanları açıkladı dünya tehlike altında…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünyamız, atmosferi yaratan karmaşık gaz katmanları tarafından sarılıdır. Hayati öneme sahip atmosfer, tüm hayatı korur ve besler. Fakat insanlık fabrikalar ve egzoz gazlarıyla seneler içinde gezegenimizde büyük bir hasara yol açtı. Bilim insanları, atmosferimizin stratosfer katının hızla küçüldüğünü açıkladı. Environmental Research Letters‘da yayımladıkları çalışmada araştırmacılar, insan etkisine vurgu yaptı. İkinci atmosfer katmanındaki bu daralma, GPS uydularını ve radyo dalgalarını bozabilir.

ATMOSFERİMİZİ ETKİLİYORUZ

Stratosfer kalınlığının küçülmesi daha önce yerel çalışmalar ile gösterilmişti. Fakat yeni çalışma, bu fenomenin küresel ölçekli ilk araştırması. Araştırma ekibinden fizikçi Juan Añel, The Guardian’a verdiği demeçte “Şok edici! Bu çalışma, 60 kilometreye kadar atmosferi etkilediğimizi gösteriyor.” dedi.

Atmosfer küçülüyor! Bilim insanları açıkladı dünya tehlike altında…

Zira stratosfer, gökyüzünün 20 ila 60 kilometre yukarısında, soluduğumuz atmosferik tabakayı (troposfer) örten bir katman. Stratosferin parçası ozon tabakası ise Güneş’ten Dünya’ya ulaşan radyasyonu emerek, bizi zararlı Güneş ışınlarından korur. Fakat kloroflorokarbon gazlarıyla (CFC) ozon tabakası üstünde büyük bir etkiye sahibiz.

KARBONDİOKSİT SALINIMI NEDENİYLE KÜÇÜLÜYOR

Charl Üniversitesi atmosfer fizikçisi Petr Pisoft ve meslektaşları, çalışmayı anlattı. Ekip, 1980’lerden bu yana, daha önce şüphelenilen ozon tükenmesinden ziyade karbondioksit (CO2) artışının stratosferin daralmasına neden olduğunu belirlemek için iklim modelleriyle beraber uydu gözlemlerini kullandı.

Stratosfer, karbondioksite tepki olarak ısınmak ve genişlemek yerine soğur ve küçülür. Ekip, “Troposferde sera gazının neden olduğu ısınma, üstündeki stratosferin genişlemesine ve ezilmesine neden oluyor.” şeklinde konuştu. Bununla beraber, stratosfere CO2 ulaşması, gaz bileşiminin soğumasına ve birbirine daha yakın bir biçimde toplanmasına ve bütün katmanın küçülmesine neden oluyor.

Anel, “Makul bir iklim değişikliği senaryosuna göre, gezegenimizin stratosferi, 1980’den 2080’e kadar dikey uzantısının yüzde 4’ünü (1,3 km) kaybedebilir.” şeklinde konuştu. Araştırmacılar bu daralmanın stratosfer dinamiklerini yahut radyasyon transferini etkileyebileceğini düşünüyor. Fakat bunun için daha çok çalışmaya ihtiyaç var.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.