Atatürk’ün konağı önünde çektirdiği fotoğrafı ilk defa görüldü!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Antalya’ya ilk geliş tarihi olan 6 Mart 1930’un sene dönümünde Atatürk’ün bugüne kadar hiç yayınlanmayan bir fotoğrafı gün yüzüne çıktı.
Takip et
Atatürk’ün konağı önünde çektirdiği fotoğrafı ilk defa görüldü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mustafa Kemal Atatürk, 1930 senesi mart ayının başlarında ziyaret ettiği İzmir’den sonra Aydın, Denizli, Isparta ve Burdur’a geçti. 6 Mart 1930’da ise Antalya’ya ilk ziyareti gerçekleştirdi. Antalyalıların büyük sevinçle beklediği Atatürk, saat 16.00 sıralarında Kepez’den kente kadar, yolun iki yanını dolduran halk tarafından “Hoş geldin. Sefalar getirdin. Yaşa, var ol Gazi” sesleriyle karşılandı. Atatürk Antalya’da bir hafta kaldı ve bugün Işıklar Caddesi üstünde Atatürk Evi ve Müzesi olarak restore edilen ve içindeki bütün eşyaları o günkü halk tarafından hazırlanan iki katlı konakta kaldı.

SENELERCE SAKLANMIŞ

Atatürk’ün kaldığı konağın önünde çekilmiş ve bugüne kadar hiçbir yerde de yayınlanmış orijinal bir fotoğrafı gün yüzüne çıktı. 1930 senesindeki ziyarette Atatürk’ün konakladığı evin önünde çekilen ve orijinal kart çıktısı olan fotoğrafın, o dönem Antalya’daki görevli hakim yahut savcı Tengiz olarak bilinen kişinin eşi Havva Tengiz tarafından senelerce saklandıktan sonra Atatürk’ü çok seven komşusu Gülsevim Enson’a armağan edildiği, Enson’un da Atatürkçü Düşünce Derneği Antalya Şubesi’ne bağışladığı öğrenildi.

Atatürk’ün konağı önünde çektirdiği fotoğrafı ilk defa görüldü!

ORİJİNAL KART BASKISI

Fotoğrafın hikayesini anlatan ADD Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş, “Orijinal ve hiçbir yerde yayınlanmamış bir fotoğraf. Atatürk’ün Antalya’yı ziyaretinde, bugünkü Atatürk Evi Müzesi’nin olduğu binanın orijinal hali görünüyor. Şu andaki Atatürk Evi, Atatürk’ün geldiği zamanki orijinal hali değil, sonradan restore edilmiş. Fotoğraftaki bina orijinaldir ve fotoğraf da orijinaldir. Ortalama 10 sene önce şubemize, gönülden Atatürk’e bağlı bir Türk kadını Gülsevim Hanım bu fotoğrafı armağan etti” şeklinde konuştu.

TARİHİN BİR PARÇASI

Gülsevim Enson’a da fotoğrafın Antalya’nın mühim ailelerinden olan Manavuşak ailesinden merhum Havva Manavuşak (Tengiz) tarafından verildiğini anlatan Daş, “Havva Hanımın eşi ve Atatürk’ün ziyaret ettiği dönemde savcı yahut hakim olan Tengiz tarafından bu fotoğrafın temin edildiğini bize ifade etti. Atatürk’ün gelip, ‘Hiç şüphesiz ki dünyanın en güzel yeridir’ dediği Antalya’ya ziyaretinin manalı bir fotoğrafı, manalı bir tarihe not düşüş. Böylelikle biz de bu tarihi değeri olan, manevi değerinin kesinlikle bedelinin ölçülemediği bu fotoğrafı derneğimizde koruma altına aldık ve gururla sergiliyoruz. Tarihin bir parçasına hep beraber tanığız” diyerek konuştu.

Atatürk’ün konağı önünde çektirdiği fotoğrafı ilk defa görüldü!

ANITA ÇELENK KOYMA TÖRENİ

Atatürk’ün ziyaretinin 91’inci sene dönümünde Antalya’da çok sayıda sivil toplum örgütü, sendika ve meslek odalarından oluşan Cumhuriyet için Antalya El Ele Platformu, 6 Mart Cumartesi günü saat 11.00’de Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyacak. Her sene olduğu gibi bu sene da Atatürk Anıtı’na çelenk koyacaklarını söyleyen ADD Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş, “Bütün Antalya halkını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.