Atatürk’ün bugüne kadar sergilenmemiş 31 kişisel eşyası

Cumhuriyet Müzesi, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83. yılı dolayısıyla bugüne kadar sergilenmemiş 31 kişisel eşyasını ziyaretçilerle buluşturdu.
Takip et
Atatürk’ün bugüne kadar sergilenmemiş 31 kişisel eşyası
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İkinci TBMM Binası olarak kullanılan Cumhuriyet Müzesi, Atatürk’ün vefatının 83. yılında, “Atatürk Eşyaları” geçici sergisine ev sahipliği yapıyor.

Ziyaretçilerin bugüne kadar beğenisine sunulmamış Atatürk’ün eşyalarından oluşan sergide, son dönemlerinde hastayken kullandığı mendili, sabahlığı, çantası, gözlüğü, pijaması, çay ve fincan takımı, 23 Eylül 1924’te Samsun ziyareti sırasında konakladığı evin sahibine yazdığı teşekkür notu, matarası, zarf açacağı, üzerinde Enfal Suresi 60. ayetinin yazılı olduğu Osmanlı dönemi merasim kemeri de bulunuyor.

Atatürk’ün bugüne kadar sergilenmemiş 31 kişisel eşyasıEserler arasında yer alan ve Atatürk’ün hastalığının son dönemlerinde kullandığı kumaş mendilindeki kan izleri dikkat çekti.Atatürk’ün bugüne kadar sergilenmemiş 31 kişisel eşyasıSergide, Atatürk’ün vefat ettiği gün ve cenaze merasiminde çekilen fotoğraflar da ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

“VATANDAŞLARIMIZ HER YERDE ANMAYA DEVAM EDİYOR”

Atatürk’ün bugüne kadar sergilenmemiş 31 kişisel eşyasıKültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, muhabirine, her yıl 29 Ekim, 10 Kasım gibi önemli günlerde bir öncekinden daha farklı ve daha özel etkinlik yapmak istediklerini söyledi.Atatürk’ün bugüne kadar sergilenmemiş 31 kişisel eşyasıCumhuriyet Müzesi’nde hali hazırda Atatürk’ün pek çok kişisel eşyasının sergilendiğini belirten Coşkun, sergiye ilişkin şunları söyledi:Atatürk’ün bugüne kadar sergilenmemiş 31 kişisel eşyası“Bugüne özel bir şey yapalım dedik. Hem Cumhuriyet Müzesi deposunda bulunan hem de Türkiye’deki tüm müzelerde depolarda bulunan ve teşhirde olmayan Atatürk’e ait kişisel eşyaları topladık ve bunlardan özel bir seçki hazırladık.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.