adplus-dvertising

Atatürk’e Amerikalı Bir Çocuk Tarafından Yazılan Mektup ve Atatürk’ün Cevabı

Mustafa Kemal Atatürk için çocuklar her zaman çok önemliydi, onlar bizim geleceğimizdi. Bunun kanıtlarından biri de Cumhuriyetin ilanından yalnızca bir gün önce Amerikalı bir çocuktan Atatürk’e gelen duygu dolu mektup ve Atatürk’ün cevabı…
Takip et
Atatürk’e Amerikalı Bir Çocuk Tarafından Yazılan Mektup ve Atatürk’ün Cevabı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

“…çocukluk ne güzel, çocuklar ne sevimli, ne tatlı yaratıklar değil mi? En çok hoşuma giden halleri nedir bilir misiniz? Riyakârlık bilmemeleri, bütün istek ve duygularını, içlerinden geldiği gibi, açıklamaları…”

Bu sözler Mustafa Kemal Atatürk’e ait. Yeni bir ülke hayali kurarken de önceliği hep çocuklardı. Onlar bizim geleceğimizdi, bu yüzden 23 Nisan’ı tüm dünyadaki çocuklara armağan etti.

Cumhuriyetin ilanından bir gün önce gönderilen mektup ve sonrasında yaşananlar da bunun en büyük kanıtıydı. O zamanlar oldukça kritik iç ve dış meselelerle boğuşurken aldığını bu mektubu göz ardı edememişti.

Mektup 10 yaşındaki Curtis La France adındaki Amerikalı bir çocuktan gelmişti. Küçük çocuk Saturday Evening Post gazetesindeki Türk lideri Mustafa Kemal hakkındaki yazıdan çok etkilenmişti. Çok heyecanlandı ve o çocuksu heyecanıyla Atatürk’e bir mektup yazmak istedi.

“Sayın Efendim, Ben 10 yaşında, Amerikalı bir çocuğum. Türkiye ve yeni hükümetine büyük ilgi duyuyorum. Siz ve Bayan Kemal hakkında bir röportaj okudum…”

Türkiye hakkında bir defterim var ve şimdiden siz ve Bayan Kemal hakkında birçok yazı ve resim topladım. Lütfen bir Amerikalı çocuğa bir küçük not ve bir imzalı fotoğrafınızı gönderin…”

Bir gün, Türkiye’yi görebileceğimi umut ediyorum. Saygılarımla, Curtis LaFrance”.

Atatürk’e Amerikalı Bir Çocuk Tarafından Yazılan Mektup ve Atatürk’ün Cevabı

Cumhuriyetin ilanından günler sonra Atatürk’e ulaşan bu mektup onu çok etkilemişti. Mektubun gönderildiği tarihten 2 hafta sonra eline ulaşmıştı mektup

11 Kasım 1923’te küçük çocuğa bir cevap yazdı. Aslıyla birlikte İngilizce ’ye çevrilip gönderilen Atatürk’ün mektubunda şunlar yazıyordu…

“Mektubunuzu aldım. Türk vatanı hakkındaki alaka ve temenniyatınıza teşekkür ederim. Arzunuz veçhile bir adet fotoğrafımı leffen gönderiyorum…”

Amerika’nın zeki ve çalışkan çocuklarına yegane tavsiyem; Türkler hakkında her işittiklerine hakikat nazariyle bakmayıp kanıtlarını mutlaka ilmi ve esaslı tetkikata istinat ettirmeğe bilhassa atfı ehemmiyet eylemeleridir…”

“Hayatta naili muvaffakiyet ve saadet olmanızı temenni ederim. Türkiye Reisicumhuru Gazi Mustafa Kemal”.

Atatürk’e Amerikalı Bir Çocuk Tarafından Yazılan Mektup ve Atatürk’ün Cevabı

Atatürk Amerikan gençliğine de Türk gençliğine vasiyet ettiği gibi bilimden uzaklaşmamayı, bir konuyu araştırırken gerçeklere dayanmak gerekliğini belirtmişti

Bu mektup ise oldukça tesadüfi bir şekilde ortaya çıktı. La France, Newport Protestan Kilisesinde, eşya satılan bir dükkanda bir Türk kadını ile tanıştı. Sohbet sırasında mektuptan bahsetti.

Kadın ise Türk Konsolosluğundaki bir arkadaşına bu mektuptan bahsedince olay bir gazeteciye kadar gitti. Türkiye Kültür Bakanı İstemihan Talay, La France’ı 75. Yıl kutlamaları için Türkiye’ye davet etti.

75. Yıl kutlamalarında kızıyla birlikte İstanbul’a gelen La France, Atatürk’ten gelen mektubu Anıtkabir’deki müzeye teslim etti.

Müzede bir seremoni gerçekleştirildi. Türk resmi görevlileri La France’a içinde Kemal’in bronz maskının da olduğu, Osmanlı vazosu ve bir Türk duvar halısından oluşan çeşitli hediyeler verdiler

Aynı zamanda Ankara’nın 50 mil dışında küçük bir belediye olan Polatlı’yı da ziyaret etti. Ailesinin itfaiye arabası satışı işi için ithalat satış elemanı olarak çalışırken, 1960’ta Polatlı’ya itfaiye aracı satmıştı.

Belediyeye geldi ve aracın kullanıldığını gördü. La France belediye başkanının da aralarında olduğu geniş bir maiyet ile karşılandı. Yaklaşık 40 yıl önce sattığı aracı gördü. “Bu çok duygulu bir andı” dedi.

85 yaşında bir çocukluk hayalini gerçekleştiren La France “1938’de Atatürk’ün ölüm haberi geldiğinde 25 yaşında bir delikanlıydım. Niye ağladığımı kimse anlamadı” diyor.

Atatürk’e Amerikalı Bir Çocuk Tarafından Yazılan Mektup ve Atatürk’ün Cevabı

Curtis La France, 2012 yılında 99 yaşında hayatını kaybetti…

Atatürk’e Amerikalı Bir Çocuk Tarafından Yazılan Mektup ve Atatürk’ün Cevabı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.