adplus-dvertising

Atatürk Havalimanı’nın yeni hali nasıl olacak ortaya çıktı!

Atatürk Havaalanı’na iş makinelerinin girmesi münakaşalara konu oldu. Edinilen bilgilere göre havalimanındaki binalar yıkılmayacak, fakat ikiz pist kapatılacak. İşte hazırlanan projeye göre bütün ayrıntılarıyla Atatürk Havaalanı’nın yeni hali…
Takip et
Atatürk Havalimanı’nın yeni hali nasıl olacak ortaya çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Havaalanı’nın 2019’da hizmete girmesiyle, Atatürk Havaalanı özel ve kargo haricindeki uçaklara kapandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan aynı sene Atatürk Havaalanı’nın millet bahçesine dönüştürüleceğini açıkladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da İstanbul’un göbeğindeki dev arazi için bir millet bahçesi projesi hazırladı.

Atatürk Havalimanı’nın yeni hali nasıl olacak ortaya çıktı!

‘ATATÜRK’ ISIMI KALACAK

Plana göre, Atatürk Havaalanı’ndan kalan 8 milyon 540 bin metrekarelik alanın yüzde 30’unda genel havacılık ve yüzde 9’unda askeri havacılık devam edecek. Florya tarafındaki piste dokunulmayacak. Havacılık faaliyetlerinde Atatürk Havaalanı ismi kullanılacak. Bu bölüme uçak bakımları için hangarlar ve Devlet Konukevi Yerleşkesi yapılması planlanıyor. Kalan 5.2 milyon metrekarelik kısma ise içinde pek çok bileşenin olduğu millet bahçesi yapılacak.

Atatürk Havalimanı’nın yeni hali nasıl olacak ortaya çıktı!

HASTANE DE PLANA DAHİL

Atatürk Havaalanı’ndaki çalışmalar başlamak üzereyken koronavirüs pandemisi patlak verdi. Atatürk Havaalanı’na pandemiyle mücadele için dev bir hastane inşa edildi. Hastaneye de Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Vaziyet Hastanesi ismi verildi. Fakat hastanenin inşası Atatürk Havaalanı Millet Bahçesi projesini değiştirmedi. Hastane de plana dahil edildi.

MODERN VE ETNO SPORLAR BİR ARADA

Atatürk Havalimanı’nın yeni hali nasıl olacak ortaya çıktı!

393 bin metrekare spora ayrıldı. Mevcut binalar kapalı spor salonu olacak. Tenis, voleybol, futbol sahalarının yanı sıra atlı cirit, okçuluk, pato, kökbörü gibi geleneksel spor dallarına da alan düşünüldü.

2.1 MİLYON M2’LİK DEV HAYAT ALANI

2 milyon 110 bin metrekarelik rekreasyon alanında macera parkı, 650 metre uzunluğunda kaykay pisti, 25 bin kişi kapasiteli etkinlik çayırı, çocuk oyun alanları, millet kıraathanesi, lokanta ve kafeler olacak. 25 bin ağaç dikilecek.

HANGARLARA MÜZE VE GENÇLİK MERKEZİ

1 milyon 110 bin metrekarelik alan müze, 330 bin metrekarelik alan gençlik merkezi olarak tasarlandı. Mevcut hangar binaları, müze kompleksi içinde yer alacak havacılık-uzay, teknoloji, halk eğitim, el sanatları, sinema salonu, spor ve sergi alanları gibi fonksiyonları yürütecek gençlik merkezi olarak kullanılacak.

OTOPARK VE DIŞ HATLAR FUAR ALANI OLACAK

Atatürk Havaalanı’ndan kalan kapalı otopark ve Dış Hatlar Terminali, içerisinde metroya bağlantı olduğu için fuar organizasyonlarında kullanılacak.

KONAKLAMA ALANI

Atatürk Havaalanı Millet Bahçesi’nin konaklama alanı Dünya Ticaret Merkezi’ne komşu olarak planlandı. Fuar alanı ve müze alanı ile bağlantılı yapılacak konaklama alanları, projenin 230 bin metrekarelik kısmını kaplayacak.

Atatürk Havalimanı’nın yeni hali nasıl olacak ortaya çıktı!

Atatürk Havalimanı’nın yeni hali nasıl olacak ortaya çıktı!

ACİL TOPLANMA VE BARINMA ALANI

Projenin Sefaköy tarafında kalan alan ise Acil Barınma Alanı olarak ayrıldı. Bu bölüm 122 bin 100 metrekare. Olası bir afet vaziyetinde, Atatürk Havaalanı Millet Bahçesi projesinin neredeyse tümü geçici barınma alanı olarak kullanılabilecek.

YAŞLI BAKIM MERKEZİ DE VAR

İstanbul Havaalanı Millet Bahçesi, Orman Genel Müdürlüğü’ne ait Çobanceşme Fidanlığı’nı da içine alacak. Bu bölümdeki 180 bin metrekarelik alana Yaşlı Bakım Merkezi yapılması planlanıyor. Projede öte yandan 18 bin kişilik kapasiteli bir cami de inşa edilecek.

İKİZ PİSTLER GİTTİ, KISA PİST KALIYOR

Atatürk Havaalanı’nda 17/35 sağ ve sol olmak üzere iki uzun pistin yanı sıra, 05/23 olarak isimlendirilen bir de kısa pist bulunuyordu. 17/35 pistleri tamamen devre dışı bırakıldı. Halen kullanılan ve kısa olan 05/23 pisti ise Atatürk Havaalanı Millet Bahçesi yapıldıktan sonra da kullanılmaya devam edilecek.

İSKELEYLE DENİZE AÇILACAK

Projede, Atatürk Havaalanı Millet Bahçesi’nin sahil şeridiyle bağlantısı da var. Planlara göre millet bahçesi ortalama 855 metrelik bir iskele ile sahile bağlanıyor.

Atatürk Havalimanı’nın yeni hali nasıl olacak ortaya çıktı!

Atatürk Havalimanı’nın yeni hali nasıl olacak ortaya çıktı!

GÜNDE 1 MİLYON KİŞİYİ AĞIRLAYACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: “Dünyada bizimki gibi kapatılan ve dönüştürülen havaalanları yok mu? Almanya Berlin’de Tempelhof Havalimanı vardı. 2008’de kapatıldı. Almanya karar aldı. Burayı bir hayat alanına dönüştürdü. Bugün de Almanlar oraya gidip piknik yapıyor, uçurtma uçuruyor, spor yapıyor. Atatürk Havaalanı’nda yapacağımız Türkiye’nin en büyük millet bahçesini, günde 1 milyondan fazla insanın aynı anda vakit geçireceği; piknik yapacağı, spor yapacağı, nefes alacağı bu eseri ilk fidanlarıyla buluşturmak için gün sayıyoruz. Tamamlandığında dünyanın en büyük yeşil alanlarından biri olacak millet bahçemiz, 132 bin 500 ağacıyla İstanbul’un merkezinde 5 milyon 61 bin metrekarelik yeşil bir koridora dönüşecek, İstanbul’un akciğeri olacak.”

TAMAMEN KAPATMIYORUZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: “Atatürk Havaalanı’nı tamamen kapatmıyoruz. Burada Doğu-Batı açık kalacak ve acil vaziyetler için kullanılacak. Havalimanındaki Kuzey-Güney pistine hem oradaki acil vaziyet hastanesi yapıldı hem de İstanbul Havaalanı’ndaki uçuşları da riske ediyordu. Bu pist kapatılarak İstanbul’un hizmetine sunulacak devasa bir millet bahçesi olarak dünyaya örnek bir proje olacak.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.