Atatürk Bu Ülke İçin Ne Yaptı!

Cumhuriyetin kuruluşu ile yapılan atılımlarla, Atatürk’ün bu ülke için kısa zamanda ne büyük işler yaptığını ölüm yıldönümününde bir kez daha hatırlayalım

1919’da işgal birlikleri tam da Fatih’in İstanbul’a girdiği kapıdan girerek İstanbul’u işgal etmişlerdi. O zamanlar İstanbul demek Türkiye demekti! Ülkemiz adım adım işgal edilirken halk Mustafa Kemal önderliğinde birleşti ve Kurtuluş Savaşını başlatarak en büyük devrimini gerçekleştirdi. Türkiye Cumhuriyetini kurdu.

O dönemde Osmanlı’dan kalma borçlar sebebiyle ülke borç batağındaydı. Bu borçların hepsi sahiplenildi ve bir ülke sil baştan yeniden yaratıldı.

Ulaşım, enerji, iletişim gibi birçok hayati sektör de ülkemiz gibi işgal altındaydı. Bu şirketler teker teker yabancılardan satın alındı ve ülke ekonomisine kazandırıldı.

Endüstri devrimiyle dünya çapında endüstriyel hamleler yapıldı. Türkiye’ye can verecek endüstriler, fabrikalar kuruldu. Hem yanabcılardan satın alınan hem de yeni kurulanlarla birlikte ülkenin nenerji kaynakları işler hale getirildi. Türkiye ekonomisi nefes almaya başladı.

Ekonomini çarklarının sağlıklı dönebilmesi için 13 yılda 13 büyük banka ve ilk milli sigorta kuruldu. Her banka tarıma, sanayiye, yeni yatırımlara ve tabi ki halka ayrı ayrı can verdi.

O dönemde demir yollarımızın tamamı yabancılara aitti. Hepsi satın alınarak ülkeye geri kazandırıldı. Türkiye’nin dört bir yanı demir ağlarla örüldü.

Savaştan çıkmış ülkemizde yoksullaşan köylüler için toprak reformu başlatıldı. Ülkenin varlıkları halkla paylaşıldı. çiftçiye toprak dağıtıldı. Bu sayede tarım ekonomiye can kattı köylü milletin efendisi unvanını aldı.

yine yabancıların elindeki limanlar, tersaneler satın alındı, yetmedi yenileri yapıldı. Büyük bir diriliş yaşandı ve ekonominin her çarkı halk yararına dönmeye başladı. 1926’da bugünün Türkiye’sinde bile yapılamayan yapıldı. Türkiye kendi uçaklarını yapmaya başladı. Yolcu, savaş ve ambulans uaçakları üretildi. Türkiye Avrupa ve Ortadoğu’ya uçaklar sattı. Uçakların testi için Avrupa ve Orta doğunun en büyük rüzgar tüneli inşa edildi. Çünkü İstikbal göklerdeydi.

Ekonomideki bu devrimlerin yanında büyük bir eğitim seferberliği başlatıldı. Harf devrimi öncesi %8 olan okuma yazma oranı çok kısa bir sürede %12 ‘ye yükseldi. Milli mekteplerde 3 Milyon vatandaşımız hemen eğitimini tamamladı. Latin alfabesine geçilmesiyle ülkemizde bilim dönemi başladı. Sanat, Tarih enstitüleri, Üniversiteler, Konservatuarlar, Sanat Okulları, Köy Enstitüleri, Milli Halk Kütüphaneleri arka arkaya kuruldu.

Haklar ve özgürlükler de ihmal edilmedi. Daha 1930’da belediyelerde, 1934’te ise genel seçimlerde Avrupa’dan da önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındı.

Dünyayla entegrasyonumuz ve halkın yaşam standartlarını artırmak için onlarca kurum ve kuruluş hayata geçirildi. Özellikle eğitim ve kültür bugünkü Türkiye’nin çok daha ilerisinde köylere kadar indi.

Yurtta Sulh Cihanda Sulh ilkesiyle tüm komşularımızla ve dünyayla ilişkiler altın çağını yaşadı. Devrimler Dünyada büyük saygı uyandırdı. 1939-45 yıllarındaki 2. Dünya Savaşı sırasında tüm dünya kana bulanırken ve komşu ülkelerimizde dahi milyonlarca insan ölürken halkımızın burnu bile kanamadı.

Yapılan birçok uluslararası anlaşmayla halkın refahı, huzuru ve güvenliği garanti altına alındı. Türkiye Birleşmiş Milletlere kurucu üye olarak katıldı. Devrimlerin ardı arkası kesilmedi. 1946’da çok partili döneme geçildi ve demokrasinin temelleri atıldı. 1923-50 yılları arasında tüm bu devrimler yapılırken tek kuruş borç alınmadığı gibi Osmanlı’dan kalan Duyunu Umumiye borçları da ödendi. Üstelik tüm bunlar 1929 -32 yılları arasında Dünya tarihinde bugüne kadar yaşanan en büyük kriz olan Dünya Ekonomik Bunalımı Döneniminde yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı