At yarışları ne zaman başlıyor?

At yarışı oynamak serbest mi? Yarışseverlerin internette aradığı konular arasında olan 'At yarışları ne zaman başlayacak' sorusunun cevabı kısıtlamaların kaldırılması ve ülkemizde normalleşme sürecine geçilmesi ile birlikte netlik kazandı. İlk açıklamalara göre hipodromlar 10 haziran'da açılacak.

Türkiye Jokey Kulübü (TJK) yetkisinde bulunan hipodromlarda at yarışlarına ne zaman başlanacağı merak konusu oldu. Normalleşme adımlarıyla beraber, en çok merak edilenlerden biri de at yarışlarının akıbeti oldu. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, sosyal hayatta normalleşme süreciyle alakalı 28 Mayıs Perşembe günü yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında; hipodromların 10 Haziran 2020 Çarşamba günü itibariyle tekrardan faaliyete geçeceğini açıklamıştır.

ATÇILIK CAMİASI YARIŞLARIN BAŞLAMASINI TALEP EDİYOR

Türkiye Jokey Federasyonu Başkanı Serdal Adalı, Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Başkanı Talip Öztürk, Safkan İngiliz Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Başkanı Recep Avşar ile Safkan Arap Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği Başkanı Şevket Yıldız’ın imzasını taşıyan bir bildiri yayımlandı.

Kovid-19 salgını sebebiyle yarışlara 20 Mart’ta ara verildiği hatırlatılan bildiride, “Yarışlara ara verilmiş olmakla beraber, 7 bin tane atın beslenmesi, bakımı ve idmanının devam ettirilmesi zaruretinden dolayı bir yarış günü operasyonundan farklı olmayan biçimde hipodromlarımızda günlük rutin yaşam devam etmektedir.” dendi.

Salgınla alakalı lüzumlu bütün önemlerin alındığı aktarılırken, “İlk vakanın ülkemizde görüldüğü günden itibaren, tüm tesislerimizde eş zamanlı ve eksiksiz olarak her gün ateş ölçme, günlük maske dağıtımı, sosyal mesafe, mekan dezenfeksiyonu ve kişisel hijyen gibi önlemlere ilaveten, devletimizin alakalı mercilerince yayınlanan genelgeler ve açıklamalar doğrultusunda aldığımız tedbirlere taviz vermeden devam etmekteyiz. Nitekim Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne rapor olarak sunduğumuz ve takdir ile karşılanan tedbirlerin sonucu olarak, her gün 6 bin kişinin hayat alanı olan hipodromlardaki olumlu vaka sayısı bir elin parmaklarını geçmemiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından lüzumlu görülmesi halinde ilave tedbirlerin de alınabileceği vurgulanan bildiride, “Sayın Cumhurbaşkanı’mız liderliğinde Sağlık Bakanlığı’mızın üstün gayretleri ile Kovid-19 salgınına yönelik mücadelede başarılı bir süreç geçiriyor olmamız sonucunda, bugün itibarıyla yaşamın normalleşmesine yönelik faaliyetlerine izin verilen AVM ve kuaför salonlarının kapalı ortamlar olması, bununla beraber öbür spor müsabakalarının 12 Haziran’da başlayacağının ilan edilmesine rağmen, ilk günden itibaren ülkedeki birçok sektöre örnek olacak derecede hipodromlarımızda alınan üst düzey tedbirlere, öbür spor müsabakalarından farklı olarak sporcular arasında temas gerektirmemesine ve açık havada yapılmasına karşın at yarışlarının başlangıç tarihinin hala belirsiz olması bütün sektörün motivasyonunu kırmıştır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Sektörün doğrudan ve dolaylı olarak 240 bin kişiye iş sağladığı söylenirken, şu görüşlere yer verildi:

“En düşük yatırımla en fazla istihdam oluşturan ve son 20 senede elde ettiği gelişmeler ile dünya sıralamasında ilk 8’e giren atçılık sektörümüzün, yarışların yapılamadığı son 52 gün içinde sabit giderlerinin aynı biçimde devam etmesi ama buna karşılık yarışların yapılamaması sonucunda gelirin oluşmadığı bir ortamda dayanacak kuvveti kalmamıştır. Bıçağın kemiğe dayandığı bu ortamda, sektörün mevcudiyetini sürdürebilmesi asla mümkün değildir. Aldığımız bütün ayrıntılı ve örnek tedbirler altında bir yarış günü ile eş değer operasyonun halihazırda her hipodromumuzda her gün yürütülüyor olması gerçeği dikkat alındığında, yarışların başlatılmasının Kovid-19 salgını bağlamında ilave bir risk yaratmayacağına, yaşamın normalleşmesine yönelik toplumu psikolojik manada rahatlatacağına inanmaktayız. Aldığımız bütün tedbirlere ilaveten, hipodromlarımızın dış dünya ile irtibatını keserek, mecburi karantina uygulaması ile beraber, antrenör, jokey, seyis ve asgari bir teknik kadro ile yarışların 15 Mayıs tarihinden itibaren bütün sorumluluk üzerimizde olmak üzere başlatılması için hazırız.”

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı