Astronot adayları yakında belli olacak!

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, “Astronot adaylarımızın seçimine yakın bir vakitte başlamayı planlıyoruz” açıklamasını yaptı.
Takip et
Astronot adayları yakında belli olacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Milli Uzay Programı’na ilişkin bilgi verdi.

Kacır, 2023’te milli ve özgün teknolojiler kullanılarak Ay ile teması gerçekleştirmeyi, 2028’de Ay’a yumuşak iniş yapmayı hedeflediklerini belirtti.

Mehmet Fatih Kacır, “Programımızdaki bir öbür mühim adım ilk Türk astronotumuzu bir bilim misyonu çerçevesinde uzaya göndermek olacak. Astronot adaylarımızın seçimine yakın bir vakitte başlamayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Uzayı hedefleyen teknoloji gelişimi çok mühim”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliği ile düzenlenen 1. Uzay Ekonomisi, Uzay Hukuku ve Uzay Bilimleri Sempozyumu’nda konuşma yaptı.

Demir, Türkiye’nin Milli Uzay Programı’nın bu alandaki hedeflerin büyütüldüğünün göstergesi olduğunu belirtti. Uzayı hedefleyen teknoloji gelişiminin çok mühim olduğunu vurgulayan Demir, savunma sanayii ekosisteminin de bu alanda ihtiyaç duyulan altyapıları geliştirdiğini anlattı.

Çeşitli ürünlere uzay tarihçesi kazandırılacak

Demir, gökbilim seviyesinde başlayan çalışmaların yayın, haberleşme, gözetleme uydularıyla devam ettiğini ve süreçte belirli bir yerlilik oranının yakalanmasına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini belirterek, “Bugün artık uydu konusunda belirli yetkinliklerimizin olduğunu, bunun daha da geliştirileceğini söylemek yanlış olmaz. Uzaya erişim açısından itki teknolojileri çalışmaları savunma sanayisi ekosisteminde yer almakta. Çeşitli ürünlere uzay tarihçesi kazandırmak, uzayla alakalı parametreleri düşünmek bu manada bilimsel çalışmalar yapmak da bir süredir devam eden çalışmalar arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

“Bu yolculuk Türkiye’nin yolculuğu”

Uzaya çıkmadan bu alanda kabiliyetler kazanmanın çok da kolay olmadığına işaret eden Demir, başta fırlatma teknolojileri olmak üzere, optik, güdüm, çeşitli malzeme teknolojileri, yüksek hızla atmosfere giriş, atmosferden çıkış, uzay dinamiği, uzay meteorolojisi gibi konularının gündemlerinde olduğunu anlattı.

“Bu yolculuk Türkiye’nin yolculuğu” sözünü kullanan İsmail Demir, ortaya kendini ispatlamış teknolojiler konulmasının da maksatlardan biri olduğunu belirtti.

Demir, uzay konusunda tecrübe edinilmemesi, tarihçe kazanılmaması halinde başkalarının söylediğini dinlemekten ve onların izinden gitmekten başka çare kalmayabildiğini anlatarak, bu açıdan regülasyon manasında uzay hukuku çalışmalarının da mühim olduğunu belirtti.

Türkiye uydu çalışmalarını tek çatı altında topluyor

Türkiye Uzay Ajansının uzay projelerinin hamiliğini yaptığını anımsatan Demir, ROKETSAN, DeltaV gibi firmaların fırlatma teknolojileri alanında çalışmalar yürüteceğini, TÜBİTAK UZAY, TÜRKSAT, TUSAŞ ve benzeri firmaların de öbür faaliyetleri yürütmeye devam edeceklerini anlattı.

“Uydu konusunda da Türkiye mühim bir girişime yakın zamanda imza atıyor olacak. Bir uydu firmamız, çeşitli kabiliyetleri olan firmaların birleşmesiyle oluşacak. Uydu, optik, uzay hukuku, uzay meteorolojisi, uzay dinamiği, uzay malzemesi gibi bir dizi konu var. Bunların da paralelinde Türkiye’deki üniversiteler ve araştırma merkezleri tarafından yürütülmesini bekliyoruz.”

İsmail Demir, Başkanlık olarak bu yolculuğa katkı verecek bütün faaliyetlere destek olacaklarını belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.