AstraZeneca aşısının etkisi belli oldu!

Son günlerde yan etki tartışmalarıyla gündeme gelen ve birçok Avrupa ülkesinde uygulanmasına ara verilen Oxford-AstraZeneca Kovid-19 aşısından flaş bir haber geldi. ABD, Peru ve Şili’de yürütülen klinik deneyler aşının etkinlik ve güvenlik oranlarını ortaya çıkardı. Bu oranlar Avrupa İlaç ajansı ve DSÖ’nün aşının güvenli olduğu açıklamalarıyla da tutarlı görünüyor.
Takip et
AstraZeneca aşısının etkisi belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Reuters’da yer verilen son dakika haberine göre ABD, Şili ve Peru’da sürdürülen ve 32 binden fazla gönüllünün katıldığı faz üç çalışmalarının tamamlanmasından sonra AstraZeneca Kovid-19 aşısının etkinlik ve güvenlik oranları açıklandı. Bu neticelere göre Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca birlikteliğiyle geliştirilen Kovid-19 aşısının etkin ve güvenli olduğu açıklandı.

Oxford Aşı Grubu Başkanı Andrew Pollard konuyla alakalı yaptığı açıklamada ‘Bu neticeler harika. Aşının etkinliğinin Oxford öncülüğünde düzenlenen deneylerde alınan sonuçlarla tutarlı çıkması güvenirliğini de kanıtlamış oldu.’ ifadesini kullandı.

ABD. Şili ve Peru’daki üçüncü faz çalışmalarından alınan neticelere göre Oxford-AstraZeneca aşısının semptomatik Kovid-19’u önlemede etkinliği %79 olurken ağır hastalık, hastaneye yatış ve ölüm risklerinde ise %100 etkin olduğu açıklandı.

Bu neticelerin alındığı çalışmanın 32 bin 449 katılımcıyla yapılan deneylerle alındığı açıklandı.

AstraZeneca aşısının etkisi belli oldu!

Klinik deneylerde pıhtı/tromboz gibi yan etkilere rastlanmadığı bildirildi.

Aşının her yaş ve ırkta etkili olduğu ortaya kondu. Üçüncü faz çalışmalarına katılan deneklerin 65 yaş üstü olanlarında aşının etkinliği %80 olarak görüldü. Katılımcıların ortalama %20’sinin 65 yaş üstü olduğu açıklandı.

Avrupa İlaç Ajansı’ndan sonra (EMA), Dünya Sağlık Örgütü de AstraZeneca’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının “güvenli ve yararlarının risklerinden fazla olduğunu” duyurmuştu.

AstraZeneca aşısının etkisi belli oldu!

“BU AŞI GÜVENLİ VE ETKİLİDİR”

EMA, dün aralarında Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’nın da bulunduğu bazı Avrupa ülkelerinin, kanda pıhtılaşma gibi yan etkilere yol açtığı şüphesiyle AstraZeneca aşısının kullanımını geçici olarak durdurmasının sonrasında yaptığı bilimsel değerlendirmenin sonucunu açıklamıştı.

EMA Direktörü Emer Cooke, “Bu aşı güvenli ve etkilidir. Aşının insanları Kovid-19 hastalığından korumadaki yararları olası risklerinden fazladır.” ifadesini kullanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.