adplus-dvertising

Assange ile görüşen ABD’li gazeteci ve avukatlar gözetlendikleri iddiası ile CIA’ye dava açtı

ABD’li basın mensubu ve avukatlar, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange ile yaptıkları görüşmelerin ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından gözetlendiğini öne sürerek, CIA’ye casusluk gerekçesiyle dava açtı.
Takip et
Assange ile görüşen ABD’li gazeteci ve avukatlar gözetlendikleri iddiası ile CIA’ye dava açtı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’de bir grup basın mensubu ve avukat, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ı Ekvador’daki Londra Büyükelçiliğinde sığındığı sırada ziyaret ettiklerinde ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) kendilerini gözetlediğini öne sürerek, CIA ve CIA’in eski Direktörü Mike Pompeo’ya dava açtı. ABD’deki New York Bölge Mahkemesi’nde açılan davada, Pompeo yönetiminde CIA’in söz konusu ABD’li basın mensubu ve avukatlara yönelik casusluk yaparak, onların gizlilik haklarını ihlal ettiği ifade edildi. Davacılar arasında basın mensubu Charles Glass ve John Goetz ile Assange’ı temsil eden avukatlar Margaret Kunstler ve Deborah Hrbek’in yer aldığı söylendi.

Davaya ilişkin dosyada, basın mensuplarının ve avukatların elektronik cihazlarını Assange’ı ziyaret etmelerinden önce o sırada büyükelçiliğin güvenliğini sağlayan özel bir güvenlik şirketi olan Undercover Global S.L.’ye teslim etmelerinin istendiği, daha sonra firmanın bu bilgileri kopyalayarak, Pompeo yönetimindeki CIA’ye sağladığı ileri sürüldü.

Davacıları temsil eden baş avukat Richard Roth yaptığı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri Anayasası, faaliyetler yabancı bir ülkedeki yabancı bir elçilikte gerçekleşse bile ABD vatandaşlarını ABD hükümetinin aşırı erişiminden koruyor” şeklinde konuştu.
CIA ve Undercover Global S.L. isimli güvenlik firmasından davaya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Assange’ın ABD’ye iadesi geçtiğimiz haziran ayında onaylanmıştı

WikiLeaks’in gizli ABD askeri kayıtlarını ve diplomatik yazışmalarını ifşa etmesi gerekçesiyle casusluk suçlaması da dahil olmak üzere Wikileaks’ın kurucusu Assange hakkında ABD tarafından yöneltilen 18 suçlama bulunuyor. Ekvador’daki İngiltere Büyükelçiliğine 7 sene boyunca sığınan Assange, 10 seneden fazla süredir devam eden bir hukuk mücadelesini geçtiğimiz haziran ayında kaybetmiş ve İngiltere hükümeti tarafından ABD’ye iadesi onaylanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.