adplus-dvertising

Askerden dağıtım iznine gelen genci öldüren 2 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Kocaeli’de 21 sene önce askerden dağıtım iznine gelen genci öldüren iki sanığa indirim uygulanmaksızın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.
Takip et
Askerden dağıtım iznine gelen genci öldüren 2 sanığa ağırlaştırılmış müebbet
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Olay, 30 Haziran 2001 tarihinde Derince ilçesinde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, o tarihte asker olan Kasım Aydın, dağıtım iznine geldiği sırada kimliği belirsiz kişiler tarafından darp edildikten sonra boğuldu. Kasım Aydın’ın telefon ve cüzdanını alan şahıslar, olay yerinden kaçarak uzaklaştı. 2001 senesinde faili meçhul olarak kapatılan dosya, Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Cinayet bürosu dedektifleri tarafından tekrardan açıldı. Dosyayı titiz bir biçimde inceleyen ekipler, yeni kanıtlar ışığında farklı bilgilere ulaştı. Şüphelinin o dönem arkadaşı olan iki şüpheli üstünde yoğunlaşan ekipler, geçen sene yaptıkları operasyonla Hidayet İlkme’yi gözaltına aldı. Hidayet İlkme ile beraber cinayeti işlediği ileri sürülen öbür şüpheli Tamer Korkmaz ise başka bir suçtan dolayı cezaevinde olduğu öğrenildi. Hidayet İlkme de tutuklanarak cezaevine sevk edildi.

Askerden dağıtım iznine gelen genci öldüren 2 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

“Ben vicdanen rahatım”

Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesinde sanıkların yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar Hidayet İlkme, Tamer Korkmaz ve taraf avukatları katıldı. Suçlamaları kabul etmeyen Tamer Korkmaz, “Polisler kendi kafalarında senaryo kurdu. Asla Kasım’ı biz öldürmedik. Kasım’ın ailesi yalancı şahit tutuyor. Gelen tanığın gözleri bile görmüyor, beni tanıması mümkün değildir. Ben vicdanen rahatım. Olay yerinde telefon sinyalim yok, DNA’m yok. Kasım’ı ben öldürmedim, tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum” şeklinde konuştu.

Askerden dağıtım iznine gelen genci öldüren 2 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

“Baskı altında ifade verdim”

Suçsuz olduğunu belirten Hidayet İlkme, “Somut kanıt olmadığı halde cezalandırılmamız isteniyor, mütalaayı kabul etmiyorum. Bu yaşıma kadar bu olay dışında emniyete gitmişliğim dahi yoktur. Polisler ifademde bana şiddet uyguladı, baskı altında ifade verdim. Olayla bir alakam yoktur, tahliyemi istiyorum” diyerek konuştu.

Ağırlaştırılmış müebbet

Cumhuriyet savcısı Aydın Can, mahkemeye sunduğu mütalaasında, suç vasfı ve kanıt vaziyetinin dikkate alınarak, sanıkların tutukluluk halinin devamını talep etti. Kararını açıklayan mahkeme heyeti ise sanıkların indirim uygulanmaksızın Kasım Aydın’ı öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.