Aşısızlar camiye alınacak mı, İmamlara PCR testi zorunlu mu?

Camilerde aşı zorunlu mu? 6 Eylül tarihinde başlaması beklenen PCR testi zorunluluğu okul, AVM gibi kalabalık oluşturabilecek pek çok alanı kapsıyor, Camiler ise aşı zorunluluğu kapsamının dışında tutuldu. Koronavirüs aşısı olmayanlarla ilgili alınacak önlemler peş peşe gelen genelgeler ile yayımlanıyor. Ancak önlemler arasında camilere yer verilmemesi bazı kesimlerin tepkisine sebep oldu.
Takip et
Aşısızlar camiye alınacak mı, İmamlara PCR testi zorunlu mu?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hükûmetin Covid-19 için aldığı tedbirleri yazılarında sık sık eleştiren Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

11 Eylül Cumartesi günü saat 17:00’da Maltepe Meydanı’nda miting gerçekleştirecek olan Abdurrahman Dilipak, “6 Eylül’de camilere de aşı/PCR zorunluğu gelecek mi?” diye sordu.

Sosyal medyadan paylaşım yapan Dilipak, şu ifadeleri kullandı:

“6 Eylül’den sonra camilere girişte aşı zorunluluğu ve/veya PCR zorunluluğu getirilecek mi? Diyanet sen ve okullar için eğitim birsen ve maarif sen ne yapıyoruz”

Aşısızlar camiye alınacak mı, İmamlara PCR testi zorunlu mu?

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İsrafil Balcı ise birçok alanda uygulanan aşı zorunluluğunun camilerde uygulanmaması ile ilgili “İbadethaneleri kapsam dışında tutmak ayrımcılık” ifadelerini kullandı.

İlahiyatçı Prof. Dr. İsrafil Balcı ise ilkesel olarak insanların herhangi bir şeye zorlanmasının doğru olmadığı görüşünde.

Toplu mahallerde insanların sadece kendileri için değil, diğer insanlara karşı da sorumlulukların olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Balcı, “Cami veya diğer değişik yerlerde herhangi bir ayrım yapılmamalı, bunun diğer insanların hukukuna saygı açısından gerekli olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Keşke aşılarını yaptırmayanlar saygı gereği camiye gitmeseler de evlerinde ibadetlerini yapsalar” diyen Balcı, “Bu içinden çıkılmaz bir durum da arz ediyor. Adam hem camiye gitmek istiyor hem de aşı olmak istemiyor. Dolayısıyla sadece kendimizi değil başkaları da düşünmemiz gerekir” diye konuştu.

Aşısızlar camiye alınacak mı, İmamlara PCR testi zorunlu mu?

İbadethaneleri kapsam dışında tutmanın doğru olmadığını vurgulayan Balcı, devamında şunları kaydetti:

“Gideceklere şunu ifade etmek isterim: ‘Gidecekleri PCR testine tabi tutalım da camiye öyle alalım’ demek çok rahatsız edici bir şey olur ve bu hoş da karşılanmaz. Ama tiyatro ve sinema gibi yerlere kısıtlama getirilebiliyorsa o zaman toplu taşıma ve ibadethaneleri bu kapsamın dışında tutmak doğru olmaz. Bu ayrımcılık ve insanların hukukuna saygısızlık olur diye düşünüyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.