adplus-dvertising

Asırları geride bırakan Ceneviz Kalesi’ne ziyaretçi akını

Cenevizliler tarafından Karadeniz’den geçen ticari gemilerin güvenliğinin sağlanması maksadıyla 13. yüzyılda inşa edilen Ceneviz Kalesi, restorasyon çalışmalarının sonrasında ziyaretçi akınına uğruyor.
Takip et
Asırları geride bırakan Ceneviz Kalesi’ne ziyaretçi akını
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde bulunan ve UNESCO tarafından 2013 senesinde Geçici Dünya Mirası Listesi’ne alınan Ceneviz Kalesi’nde restorasyon çalışmaları tamamlandı. 13. yüzyılda Cenevizliler tarafından Karadeniz’den geçen ticari gemilerin güvenliğinin sağlanması ve denetlenmesi maksadıyla inşa edilen Ceneviz Kalesi, havaların ısınmasıyla beraber misafirlerini ağırlamaya başladı. 9 senedir aralıklarla yapılan restorasyonun bir müddet önce tamamlanmasıyla tarihin bütün ihtişamı gün yüzüne çıkarıldı. Kalenin sınırları içerisinde teraslar ve mavi bayraklı plaj da bulunuyor.

Asırları geride bırakan Ceneviz Kalesi’ne ziyaretçi akını

“Çok güzel olmuş”

Ceneviz Kalesi’ni ziyaret eden Muzaffer Yüksel, “Restorasyonun tamamlanmasıyla beraber çok güzel olmuş. Yapanların eline sağlık. Daha önce de gelmiştim, o zamanlar harabe bir yerdi. Şuanda mükemmel olmuş” şeklinde konuştu.
Bölgede yeşilin ve mavinin bir arada olduğunu belirten Gökhan Yüksel de, “Türkiye’nin saklı cennetlerinden birisi. Tarihte nasıl yapıldığına şahit olduk. Oturma alanları oluşturmuşlar. Denizle iç içe olması da ayrı bir güzel. Hemen yanı başında sahili bulunuyor. Beğendik, güzel bir yer. Düzce’miz mavi ve yeşil ağırlıklı, güzel bir kenttir. Kalemiz de güzel” dedi.

Asırları geride bırakan Ceneviz Kalesi’ne ziyaretçi akını

“İzmir’de yapay eğlence var, burası çok farklı”

İzmir’den Düzce’ye tatile gelen Ali Rıza Çakar, “Burası çok güzel, görülmeye değer bir yer. Karadeniz’in her yeri güzel ama Düzce ayrı bir güzel. Gezilip görülmesi gereken bir yer. Beni en çok havası etkiledi. Doğası çok güzel, temiz bir şehir. İzmir’de sağlık personelliği yapıyorum. İzmir’e oldukça fazla turist geliyor. Ama orada yalnızca deniz ve kumsal var. Başka bir şey yok. Orada yapay eğlence var. Burası ise çok farklı. Bu Şekilde bir yer onlar için daha güzel diyebilirim. Doğası çok güzel. Deniz desen deniz var, doğa desen doğa var. İzmir’de bu şekilde bir şey yok. Burası gibi değil” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.