Aşırı Sıcaklar Avrupa’da Ölüm Getirdi

Tarihinin en sıcak günlerini yaşayan Avrupa ülkelerinde asfalt eriten sıcaklar peş peşe ölümleri beraberinde getirdi.

Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamında tarihin en sıcak günleri yaşanıyor. Afrika’dan gelen sıcaklıklarla kavrulan ülkelerde, sıcaklıklara bağlı peş peşe ölümler meydana geliyor. Avrupa ülkelerini kavuran sıcaklıklar orman yangınlarını da beraberinde getirdi. Sıcaklıkların artmasıyla çıkan orman yangınlarını söndürme çalışmaları günlerdir sürerken, yangın bölgesine  yakın oturan vatandaşlar evlerinden tahliye edildiler. Büyük oranda kontrol altına alınan yangınları söndürme çalışmaları ise halen sürüyor.

SICAKLIKLAR ASFALTI ERİTTİ

Kavurucu sıcaklıklardan en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Fransa’da termometreler rekor sıcaklıklar ölçtü. Ülkede hava sıcaklıkları neredeyse 50 dereceye ulaştı. Aşırı sıcakların erittiği asfaltlar yüzünden bozulan yollar trafiğin de artmasına neden oldu. Vatandaşın günlük yaşamını büyük ölçüde etkileyen sıcaklıklarla ilgili uzmanların yaptığı açıklamaya göre ise, Avrupa son 500 yılın en sıcak günlerini yaşıyor.

İspanya’da ise 2 kişinin yaşamını yitirdiği ve onlarca orman yangınına sebep olan hava durumundan dolayı aşırı riskli alarm durumuna geçildi. Tüm Avrupa’da hayatı felç eden sıcaklıkların ne zaman mevsim normallerine döneceği ise merak konusu…

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı