adplus-dvertising

Aşırı enerji içeceği içen gençler dikkat! ölüm riski var…

Son senelerin popüler içeriğiyle alakalı uzmanlardan mühim bir uyarı geldi. Gençlerin elinden düşmeyen enerji içecekler sağlık için sanki patlamaya hazır bir bomba. Kalp damar hastalıklarında sigara, düzensiz beslenme, obezite, aşırı alkol tüketimi, aşırı stres gibi pek çok risk olduğunu belirtti. En mühim risk faktörünün sigara olduğunu söyleyen uzmanlar, enerji içeceklerinin de kalp krizi riski artırdığını ve kalpte ritim bozukluğuna neden olduğunu ifade etti.
Takip et
Aşırı enerji içeceği içen gençler dikkat! ölüm riski var…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kalp hastalıkları birden fazla faktöre bağlı olarak günümüzde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarının başında geliyor. Bunların birden fazla faktöre bağlı bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Hamza Duygu, sigara, düzensiz beslenme, obezite, aşırı alkol tüketimi ve aşırı stresin kalp ve damar sağlığı için mühim risk faktörleri arasında olduğunu belirtti. Prof. Dr. Hamza Duygu, aynı zamanda yaş, cinsiyet, genetik ve etnik etkenlerin de kalp ve damar sağlığını bozan risk faktörleri arasında olduğunu söyledi.

HAREKETSİZ HAYAT BÜYÜK RİSK

Modern yaşamın ve teknolojinin hızla getirdiği değişimler sebebiyle toplumun gün geçtikçe farklılaşan bir hayat tarzı sürdürmeye başladığını belirten Duygu, insanların artık daha az hareket eder haline geldiğini söyledi. Yeni hayat tarzı ile beslenme alışkanlığının kötü yönde etkilendiğini de belirten Duygu, bu dönemde beslenmenin daha fazla hayvansal kaynaklı gıdalara dayandığını söyleyerek, sebze ve meyve tüketiminin ne kadar mühim olduğunu hatırlattı.

Aşırı enerji içeceği içen gençler dikkat! ölüm riski var…

DÜZENLİ BESLENME KALP DAMAR HASTALIKLARI RİSKİNİ AZALTIYOR

Yeme düzeninin çocukluk yaşlarından oturmaya başladığını belirten Duygu, bu yaşlardan itibaren sağlıklı diyet alışkanlığının yerleştirilmesi ile toplumun kalp damar hastalığı riskinin azaltılabileceğini söyledi.

Aşırı enerji içeceği içen gençler dikkat! ölüm riski var…

Aşırı kalori ve tuz tüketiminin engellenmesi, hayvansal yağların azaltılarak bitkisel yağların taze sebze, liften zengin yiyecekler ve balığın daha fazla tüketildiği bir yeme düzeninin benimsenmesi gerektiğini belirten Duygu, zeytinyağı ve balık tüketiminin daha çok olduğu bölgelerde kalp ve damar hastalıklarından ölümlerin daha az görüldüğünü belirtti.

Aşırı enerji içeceği içen gençler dikkat! ölüm riski var…

Duygu, “Toplam tüketilen enerjinin yüzde 30’dan azının hayvansal yağlardan alınması gerekiyor. Öncelik verilmesi gereken bir öbür konu da şeker hastalığı sıklığındaki korkutucu artıştan sorumlu olan şişmanlık ve hareket azlığı ile mücadeledir. Bu konuda toplum düzeyinde verilmesi gereken mücadele topluma eğitim yoluyla bilinç kazandırmak suretiyle gerçekleşebilir. Okullarda fiziksel aktivite derslerinin yanında beslenme ile alakalı eğitimler de verilmesi lazım. Okullarda öğrencilere günde 1 saat beden eğitimi yapma imkanı sağlanmalıdır. Erişkinlerin ise beden eğitimi yapabileceği merkezlerin sayısı ve kalitesinin arttırılması devletçe desteklenmelidir” şeklinde konuştu.

SİGARA TÜKETENLERİN YÜZDE 50’Sİ YAŞAMINI BU SEBEPLE KAYBEDİYOR

Düzenli olarak sigara içenlerin yüzde 50’sinin sigara tüketiminden kaynaklı olarak kaybedildiğini belirten Duygu, bu ölümlerin ortalama olarak yarısının orta yaş grubunda görüldüğünü söyledi. İçilen sigara miktarının kalp damar hastalıkları, kanser ve solunum sistemi hastalıkları ile doğrudan ilişkili olduğunu belirten Duygu, pasif içicilikte de benzer riskler olduğunu söyledi. Sigara kullanımının engellenmesinde ilk basamağın eğitim olduğunu belirten Duygu, bu konuda okullarda, iş yerlerinde ve sağlık kuruluşlarında da yoğun çabalar harcanması gerektiğini ifade etti.

Aşırı enerji içeceği içen gençler dikkat! ölüm riski var…

ENERJİ İÇECEKLERİ KALP KRİZİNİ TETİKLİYOR

KKTC’de en sık görülen hastalığın kalp damar hastalıkları olduğunu belirten Duygu, kalp damar hastalıklarının gençler de sık görülebildiğini söyledi. Gençlerde kalp krizi riskini yükselten sebepler olarak uyuşturucu kullanımı, düzensiz beslenme ve düzensiz uyku olarak gösterildiğini belirten Duygu, gençlerin son dönemlerde sık olarak kullandığı keyif verici maddelerin de kalp krizine neden olduğu bilgisini verdi.

Aşırı enerji içeceği içen gençler dikkat! ölüm riski var…

Duygu sözlerine şu şekilde devam etti: “Gençler son dönemlerde enerji içecekleri yahut keyif verici maddeler kullanmakta. Gençlerin tükettiği enerji içecekleri kalp krizine neden olmakta. Özelliklede gençlerde kalpte ritim bozukluğuna neden olmakta. Genel olarak bilgi verecek olursak yakınlarında kalp damar tıkanıklığı olan kişiler özellikle çok dikkatli olmalı ve tedbir almalıdır. Kişiler sigara, enerji içeceği, keyif verici maddeler kullanmamalı fazla olan kilosundan kurtulması gerekmektedir. Kalp damar hastalığında düzenli uyku çok mühimdir. Kişiler en az yedi saat uyku uyumalıdır. Az uyku uyuyan kişilerde özellikle kalp damar tıkanıklığı ve ritim bozukluğunu oldukça fazla yaşamaktadır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.