Aşiret Savaşında 24 Kişi Öldü!

10 Temmuz 2019, 13:56 tarihinde eklendi

Papua Yeni Gine'nin Hela eyaletinde iki aşiretin birbirine saldırması sonucu, aralarında hamile kadınların da olduğu 24 kişi hayatını kaybetti.

Aşiret Savaşında 24 Kişi Öldü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Papua Yeni Gine’de yıllardır topraklar ve kaynaklar için birbirleriyle savaşan iki aşiret, yine birbirlerine girdi. İlk çatışmada 6 kişi ölürken ertesi gün iki aşiret yeniden karşı karşıya geldi ve 16 kişi daha hayatını kaybetti. Papua Yeni Gine Başbakanı James Marape konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hayatımın en üzücü günlerinden birisini yaşıyorum. Hamile kadınların öldürüldüğü bilgisini aldık” ifadelerini kullandı.

Hela Valisi Philip Undialu, habercilere verdiği demeçte, cinayetin yıllardır süre gelen bir kan davasının parçası olduğunu açıkladı. Undialu, “Bir önceki saldırının misillemesi yapıldı. Her iki saldırı da asla kabul edilemeyecek şekilde kadınlara ve çocuklara yapıldı. Şok içerisindeyiz” diye konuştu.

ÖLDÜRMEKLE YETİNMEMİŞLER

Bölgeden dünyaya yeteri kadar bilgi aktarılmıyor olsa da, bazı yerel medya örgütleri bilgi paylaşımında bulunuyor. Bölgeden geldiği iddia edilen bazı fotoğraflarda da öldürülen insanların vücutları asılmış ve tanınmaz hale getirilmiş. Hela eyaletinde patlak veren kan davasında Cumartesi günü bir aşiretin 3 erkek ve 3 kadını öldürülmüştü. Ertesi gün ise, yapılan katliama karşılık veren aşiret, ikisi hamile kadın olmak üzere 16 kişiyi öldürdü. 2 günde 24 kişinin yaşamını yitirdiği Karida köyüne devlet müdahale etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.