Aşının yan etkileriyle ilgili önemli açıklama! aşıdan sonra lenf bezleri neden şişiyor?

Dünya ortalama 2 senedir koronavirüsün (Kovid-19) pençesinde… Son dönemde pek çok ülke takviye doz kararı aldı. O ülkelerden birisi olan ABD’de yan etki münakaşalarına bir yenisi eklendi. Aşı olan pek çok kişi yeni bir şikayet ile doktorlara başvururken uzmanlardan konuyla alakalı açıklama geldi.
Takip et
Aşının yan etkileriyle ilgili önemli açıklama! aşıdan sonra lenf bezleri neden şişiyor?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

O ülkelerden birisi olan ABD’de yan etki münakaşalarına bir yenisi eklendi. Ülkede pek çok kişi aşı olduktan sonra lenf bezlerinin şiştiği şikayeti ile doktora başvurdu.

Bunun üstüne doktorlar ile görüşen CNN International bu vaziyetin normal olduğunu okurları ile paylaştı. Haberde görüşüne baş vurulan doktor ‘Aşının neden olduğu şişmiş lenf bezleri geçicidir, zararsızdır ve aşının işe yaradığının bir işaretidir’ ifadelerini kullandı.

Uzmanlara göre, aşıdan sonra bağışıklık sistemi aktive edildiğinden ve bir antikor ordusu oluşturduğundan koltuk altı bölgesindeki lenf düğümleri ara sıra şişebilir.

Massachusetts General Hospital’da meme görüntüleme şefi ve Harvard Tıp Okulu’nda radyoloji profesörü olan Dr. Connie Lehman, bu şişmiş lenf bezlerinin mamogram ile tespit edilebildiğini söyledi.

Doçent Dr. Lisa Ann Mullen ise yalnızca Kovid-19 aşılarının değil, grip aşısı, zona aşısı ve difteri/tetanoz/boğmaca (D-TaP) aşısının da lenf bezlerinin görünümünü geçici olarak değiştirebileceğini belirtti.

Mullen, ‘Ekim ayında mamogramlarda grip aşısından kaynaklanan genişlemiş lenf düğümlerini sık sık görüyor’ sözleri ile tabiri caizse münakaşalara son noktayı koydu.

AŞININ EN YAYGIN 5 YAN ETKİSİ

İngiltere’de yapılan araştırma ile Türkiye’de de kullanılan Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısının takviye dozunu yani 3’üncü dozunu alan kişilerde görülen en yaygın 5 yan etki tespit edildi.

Aşının yan etkileriyle ilgili önemli açıklama! aşıdan sonra lenf bezleri neden şişiyor?

Buna göre, aşıdan birkaç gün sonra her 5 kişiden 4’ünün kolunda ağrı oldu. Hastaların yüzde 64’ü halsizlik şikayetinde bulundu.

Her 2 kişiden 1’i baş ağrısı şikayetinde bulunurken çok ender de olsa ufak bir grupta kas ağrısı ve titremeye rastlandı. Söz konusu çalışma geçtiğimi günlerde ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yayınlanan neticeler ile örtüşüyor.

Salgın konusunda en yetkili kurum olarak gösterilen CDC 12 Ağustos ile 19 Eylül arasında üçüncü bir koronavirüs aşısı olan kişileri analiz etmiş ve katılımcıların yüzde 71’i enjeksiyon yerinde ağrı, yüzde 56’sı yorgunluk ve yüzde 43.4’ü baş ağrısı yaşadığını bildirmişti.

Aynı çalışmaya göre, katılımcıların yüzde 28,3’ü çoğunlukla aşıdan sonraki gün olmak üzere günlük aktivitelerini gerçekleştiremediklerini belirtti. Katılımcıların yüzde 1,8’i için tıbbi bakım istendi.

CDC tarafından yayınlanan neticelere göre, katılımcıların %0,1’i hastaneye başvurdu. Raporda tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulmasının sebebi belirtilmedi, fakat CDC bu kişileri takip ettiklerini belirtti.

AŞI MÜNAKAŞALARINA SON NOKTA!

CDC’nin raporu, üçüncü dozun reaksiyonlarının çoğunun hafif yahut orta derecede olduğunu belirtti ve dikkat çeken bir yan etki bulunmadığının altı çizildi.

ÇİFT AŞI OLANLAR DİKKAT

Öte yandan aşıların Kovid-19’a yakalanma oranını ve yakalanılsa bile hastaneye yatışı ciddi derece azalttığı kanıtlandı. Fakat çift aşı olanlar için İngiltere’den bir uyarı geldi.

“Zoe Covid Belirtileri” isimli incelemeyi yürüten Profesör Tim Spector, canlı yayın konuğu olduğu bir televizyon programında varyantların ve aşının uygulanmasının sonrasında koronavirüs semptomları değiştiğin altını çizdi.

Aşının yan etkileriyle ilgili önemli açıklama! aşıdan sonra lenf bezleri neden şişiyor?

İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı belirti listesi hakkında konuşan İngiliz profesör ‘Kesin olarak söyleyebileceğimiz tek şey, şu anda ilk beş semptomun hükümetin bahsettiğinden çok farklı olduğu’ şeklinde konuştu.

İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın en yaygın Kovid-19 belirtileri listesinde ilk sıradalar yüksek ateş, sürekli öksürük ve tat & koku kaybı yer alıyor. İngiliz profesöre göre bu semptomlar artık çok ender görülüyor.

‘Gerçekle yüzleşmemiz gerekiyor… Kovid’li çoğu insan soğuk algınlığı benzeri semptomlar gösteriyor’ diyen Spector, bu belirtileri gösteren herkesin koronavirüs olma riskine sahip olduğunun altını çizdi.

Soğuk algınlığı belirtileri arasında burun akıntısı yahut tıkanıklığı, boğaz ağrısı, düşük dereceli ateş, halsizlik, hafif vücut ağrıları yahut hafif baş ağrısı, hapşırma, nefes almada hafif zorlanma ve öksürük bulunur.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.