Aşılamadaki hızı olay yaratan İsrail’den ‘korona’ iddiası: İlk çıkan ülke olacağız!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının yeni sevkiyatının ulaşmasının ardından yaptığı açıklamada, “İsrail sağlık ve ekonomi açıdan dünyada korona krizinden çıkacak ilk ülke olacak” dedi.
Takip et
Aşılamadaki hızı olay yaratan İsrail’den ‘korona’ iddiası: İlk çıkan ülke olacağız!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İsrail’de koronavirüse karşı aşılamalar devam ederken, Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının yeni sevkiyatı İsrail’e ulaştı. Aşıları taşıyan uçak, başkent Tel Aviv’de düzenlenen törenle karşılanırken, uçakta 700 binden fazla aşı dozunun bulunduğu öğrenildi.

Uçağın karşılama törenine katılan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu yaptığı konuşmada, halkın aşılama oranının artacağını ve aşılamaların önümüzdeki hafta 50-60 yaş arası vatandaşları kapsayacağını belirtti.

Netanyahu, “Bugünden itibaren aşılama oranını günde 170 bin aşıya çıkarmaya başlayacağız. İsrail sağlık ve ekonomik açıdan dünyada korona krizinden çıkacak ilk ülke olacak” dedi.

Öte yandan İsrail’de 19 Aralık’tan bu yana koronavirüs aşısının ilk dozunu olanların sayısının 1.9 milyona ulaştığı belirtildi.

İsrail’in nüfusunu hızla aşılamasında aşıların erken sipariş edilmesi, emsallerinden daha pahalıya satın alınması, dağıtımı sayısallaştırılması ve tedariğin esnek tutulması rol oynadı.

İsrail aynı zamanda ilaç üreticilerine nüfusunu hızla aşılayıp diğer ülkelere örnek teşkil edebileceğinin garantisini de verdi. Böylece ilaç üreticileri nüfusun büyük kesimini sosyal güvenlik sistemi kapsamında aşılayan İsrail’i daha büyük ülkelere örnek vaka olarak gösterebilecekti.

İsrail’de aşılar büyük paletler halinde dağıtılmak yerine ekipler tarafından pizza kutusu boyutundaki yalıtımlı kutulara aktarılıyor. Bu sayede aşılama merkezi başına daha az sayıda aşı dağıtılabildiği gibi aşılar daha uzak yerlere de taşınabiliyor. İsrailli yetkililer bu tekniğin Pfizer’ın onayı ile uygulandığını ifade ettiler. İsrail’in uyguladığı teknikler arasında her ampülden daha fazla doz aşı çıkarmak da yer alıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.