adplus-dvertising

Aşık Veysel, vefatının 49. yılında Bahçelievler’de anıldı

Bahçelievler Belediyesi, Aşık Veysel Şatıroğlu için vefatının 49. senesi münasebetiyle anma programı düzenlendi. Sanatçılar Aşık Veysel’in şarkılarını seslendirirken, katılımcılar ise keyifli anlar yaşadı.
Takip et
Aşık Veysel, vefatının 49. yılında Bahçelievler’de anıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bahçelievler Belediyesi, aşıklık geleneğinin mühim temsilcilerinden Aşık Veysel Şatıroğlu’nun vefatının 49. senesi münasebetiyle Nurettin Topçu Kültür Merkezi’nde anma programı düzenledi. Programa, Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Hayrettin Derun, Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Haydar Baki Doğan, Cem Vakfı Genel Müdürü Ali Rıza Kaçan, STK mensupları, Cemevi dedeleri yöneticileri ve birçok sanatsever katıldı.

Aşık Veysel, vefatının 49. yılında Bahçelievler’de anıldı

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz online bağlantı ile programa katılıp slayt gösterisi eşliğinde sunum yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, UNESCO, Cem Vakfı işbirliği ile düzenlenen programda Aşık Veysel Şatıroğlu’nun yaşamı paylaşıldı.

Aşık Veysel, vefatının 49. yılında Bahçelievler’de anıldı

Aşık Veysel Şatıroğlu’nun yaşamını anlatılan programda Anadolu coğrafyasının ruhunu yansıtan türküleri de konuklar için seslendirildi. Aşık Veysel’in sanatçılar tarafından seslendirilen türkülerine salondakiler hep beraber eşlik etti.

Aşık Veysel, vefatının 49. yılında Bahçelievler’de anıldı

Dr. Süleyman Şenel moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Prof. Dr. Hayrettin İvgin, Dr. Gülağ Öz, Aşık Veysel Şatıroğlu’nun hayatına ilişkin bilgiler paylaşıldı. Panelden sonra “Dostlar Beni Hatırlasın” müzikal anlatı bölümünde ise sanatseverler türküler eşliğinde duygu dolu dakikalar yaşadı.

“Biz Anadolu’yuz”

Aşık Veysel Şatıroğlu’nu anlatan Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, “Kıymetli ozanlarımız bizim Anadolu’muzu güzelleştiren Türkiye’mizi güzelleştiren ozanlarımızdan farklıdır. Az öncede dinlediğimiz gibi iki gözü çocukken ama oluyor görmüyor. Ama hiç kimseye küsmüyor. Hiçbir şeye de küsmüyor. Ne kadar güzel değil mi ben askere gitmek istiyorum diyor. Düşünün o İstiklal Mücadelesini, seferberlikteki o anı buna karşın askere gitmek istiyor. Onu yerinde başkası olsa gitmek istemez. Ben amayım, ben körüm ne yapacağım orada ilk kurşun geldiğinde ilk düşman saldırdığında ölürüm der. Ama bu şekilde ozanlarımız var Anadolu bu, Türkiye bu arkadaşlar. Burada gelip bir Anadolu ozanını anıyoruz. Onun düsturlarını öğrenmeye çalışacağız. Az sonra hocalarımızdan bilgi alacağız. Bir bakış açısı bu Anadolu’nun güzelliği zaten. Senelerdir bizi bir yapan, altı yüz senedir Türkiye Cumhuriyeti yüzüncü senesine yaklaşan genç Türkiye Cumhuriyeti’ni bir arada tutan, birlik manasında tutan, bayrağına laf belirtildi mi, sınırlarına laf belirtildi mi bir olaraktan, farklı görüşte olsa, farklı siyasi partiden olsa, farklı mezhepten olsa, farklı kültürden de olsa bir arada tutandır. Biz Anadolu’yuz” dedi.

Aşık Veysel, vefatının 49. yılında Bahçelievler’de anıldı

“Yaşama küsmeden tutundu”

Başkan Bahadır, Aşık Veysel’in yaşama küsmeden tutunduğu söyleyerek, “Bir kapıdan geldi bir kapıdan gitti. Bizlerin sıkıntısı Aşık Veysel kadar çok değildi. O çok sıkıntı çekti. Düşünün o yaşadığı koşulları. Sivas’ın Şarkışla ilçesinde o zaman ki senelerin olanaklarına göre telefon yok, ulaşım yok, yollar yok, asfalt yok şuanda köylerimiz bile çok güzel. Bazısında asfalt var, bazısında parke taşı var. Ama düşünün o ozanımız hiç küsmeden yaşama tutunmuş. Esasında bizlere de ders veriyor. Bizim şükretmemiz gerekir. İki gözümüzle daha çok ülkemize ve torağımıza sarılmamız gerekir. O da sazına sarılıyor. Sazıyla dost oluyor. Sazıyla bir oluyor. Sazından güç alıyor. Gönlünü sazına aktarıyor” İfadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.