Aşı pasaportu uygulaması Haziran ayında başlıyor!

Koronavirüse karşı başlatılan aşı çalışmalarının uluslararası seyahatlere yansıması en çok tartışılan konulardan biri. Özellikle bu noktada aşı pasaportu uygulaması, nasıl yaşama geçirileceği merak konusu olan meselelerden biri olurken, Avrupa Komisyonu İç Pazar Sorumlusu Thierry Breton, AB’nin tartıştığı aşı pasaportunun Haziran ayında kullanılabileceğini açıkladı. Breton, pasaportun her dilde olabileceğini belirtti.
Takip et
Aşı pasaportu uygulaması Haziran ayında başlıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında aşılama programlarının başlamasıyla dünya genelinde aşı pasaportu konusu tartışılmaya başlandı.

Avrupa Birliği’nin de gündem maddelerinden olan aşı pasaportu ile ilgili katıldığı programda ayrıntılı bilgi veren Avrupa Komisyonu İç Pazar Sorumlusu Thierry Breton, pasaportun yaz tatili öncesinde hazır olmasının hedeflendiğini belirtti.

TURİZM SEZONUNU KORUMAK İÇİN

“Bunu Haziran ayından önce yaptırmak için çalışıyoruz. Turizm sezonunu korumak için her şeyi yapmamızın koşul olduğunu düşünüyorum” açıklamasında bulunan Breton, pasaportun bir kişinin Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanmış bir aşı ile Kovid-19’a karşı aşılanıp aşılanmadığını, yakın zamanda tedavi olup olmadığı ve dolayısıyla bağışıklık kazanıp kazanmadığını göstereceğini belirtti.

Aşı pasaportu uygulaması Haziran ayında başlıyor!

HER DİLDE TERCÜMESİ OLACAK

Öte yandan aşı pasaportunun elektronik ve kağıt formda mevcut olacağını sözlerine ekleyen Breton, pasaportun ücretsiz bir QR kodu ile donatılmış olacağını ve her dilde tercüme edileceğini söyleyerek, “Avrupa Birliği’nin bütün ülkelerinde geçerli olacak” ifadelerini kullandı.

AB içinde seyahatleri kolaylaştırması hedeflenen aşı pasaportu, 17 Mart’ta Avrupa Parlementosu’nde görüşülmesinin sonrasında 25 Mart tarihinde 27 Avrupa ülkesi liderinin görüşüne sunulacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.