adplus-dvertising

Aşı olmayı reddedenlerin hayatı daha da zor olacak! Yaptırımlar geliyor…

Covid-19 salgınına karşı dünyada aşılama çalışmaları sürerken devletler aşıdan kaçanlara ceza uygulamaya başladı.
Takip et
Aşı olmayı reddedenlerin hayatı daha da zor olacak! Yaptırımlar geliyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Almanya’da Covid-19 aşısı yaptırmayı reddedenler için yaşam pahalı olacak. Buna göre aşı olmayan çalışanlar, 1 Kasım’dan itibaren Covid-19’a yakalanmalarından sonra karantinaya girdiklerinde çalışmadıkları günler için ücret kaybından dolayı devletten tazminat alamayacak. Bu kural, doktor raporuyla belgelenen sağlık nedeniyle aşı yaptıramayanlar için geçerli olmayacak. Öte Yandan, aşı olunmadığı takdirde restoran yahut tiyatro, sinema, konser gibi çeşitli etkinliklere girmek için istenilen hızlı korona testlerinin ücreti vatandaşlar tarafından ödenecek.

YEŞİL KARTI OLMAYANIN MAAŞI KESİLECEK
İtalya’da, hâlihazırda kullanılan ve bireylerin aşı yaptırdığını ya da negatif bir PCR teste sahip olduğunu gösteren “yeşil kart” uygulaması tüm çalışanlar için de mecburi hâle getirildi. Bundan bu şekilde yeşil kartı bulunmayan kamu çalışanının maaşı kesintiye uğrayacak. İtalya, Avrupa’da bu kararı alan ilk ülke oldu.

100 KİŞİYE GÖZALTI
Pakistan, aşı karşıtlarına karşı mücadelede dozu artırdı. Sind eyaletinde güvenlik kuvvetleri, sokakta aşı kartı denetimi yaptı. Covid-19 aşısı olmayan 100 kişi gözaltına alındı. Yetkililer, bu tür uygulamaların devam edeceğini belirtti.

“PANDEMİ BİR SENEYE KADAR BİTER”
ABD’li ilaç şirketi ve mRNA tabanlı koronavirüs aşısı geliştiricisi Moderna’nın CEO’su Stephane Bancel, pandeminin bir sene içinde sona erebileceğini açıkladı. Bancel “Delta varyantı çok bulaşıcı olduğu için aşılanmayanlar doğal olarak bağışıklık kazanacak. Bu biçimde grip benzeri bir vaziyetle karşı karşıya kalacağız” şeklinde konuştu.

YENİ MUTASYONLAR DAHA ÖLÜMCÜL OLMAZ
İngiliz ilaç şirketi Astrazeneca ile Oxford Üniversitesi ortaklığıyla geliştirilen Covid-19 aşısının arkasındaki bilim kadını Prof. Dr. Sarah Gilbert: Virüsün daha ölümcül mutasyona uğrayacak yeri kalmadı. Çünkü virüsler bir popülasyona yayıldıkça zamanla daha az öldürücü hâle gelir. Covid-19 da öbür mevsimsel virüsler gibi olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.