adplus-dvertising

Aşı olmayı reddedenler soluğu yoğun bakım ünitesinde alıyor!

Koronavirüs sebebiyle yoğun bakımda yatan hastaların çoğunun aşısız olduğuna dikkat çeken Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Birgül Yelken mühim değerlendirmelerde bulundu.
Takip et
Aşı olmayı reddedenler soluğu yoğun bakım ünitesinde alıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Korona virüs yeni ortaya çıkan varyantlarla etkisini sürdürüyor. Virüse karşı en etkili savunma ise aşı oluyor. Yaşlılar ve kronik hastalığı bulunanlar başta olmak üzere aşılanmayanlar, korona virüse yakalandıkları takdirde hastalığı çok daha ağır geçiriyor. Covid-19 sebebiyle yoğun bakım servisine alınan hastalarda aşı olmayanlar başı çekiyor. Aşılamada mavi kategoride yani düşük riskli iller arasında bulunan Eskişehir’de de yoğun bakıma alınan vakaların büyük bölümünü hiç aşılanmayanlar ve eksik doz yaptıranlar yaratıyor. Konuyla alakalı değerlendirmede bulunan ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Birgül Yelken, aşının ve maskenin önemine değinerek, yoğun bakım servislerinin dolu olduğunun altını çizdi.

Aşı olmayı reddedenler soluğu yoğun bakım ünitesinde alıyor!

“MASKE, MESAFE, VE AŞIYA DİKKAT ETMEMİZ GEREKİYOR”

Aşı yaptırdıktan sonra rehavete kapılarak önlemleri azaltanlara da uyarılarda bulunan Prof. Dr. Birgül Yelken, “Yoğun bakımlarımız hâlâ doluluğunu koruyor. Yüzde yüz doluluklar devam ediyoruz. Yoğun bakım servisimizdeki Covid-19 vakalarının büyük bir çoğunluğu aşısız hastalar. Aşılı olanlar da dozlarını tamamlayamamış, eksik aşılı hastalar. Aşılı olmak kişisel önlemlerin azalmasına neden olabiliyor. Toplumda ‘ben aşılıyım’ deyip gezenleri görüyoruz. Hâlâ salgının devam ettiğini unutmamak gerekir. Vaziyeti çok ağır seyreden hastalarımızın olduğunu unutmamak gerekir. Kesinlikle önlemleri bırakacağımız bir dönemde değiliz. Bu salgınla baş edebilmemiz için bizim maske, mesafe ve aşı konusunda çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. Yoğun bakımlarımız dolu. Yoğun bakım ekipleri çok yoruldu. Eğer insanlar bize yardım etmek istiyorsa, maske, mesafe ve aşıya dikkat etmeleri gerekir” diyerek konuştu.

Aşı olmayı reddedenler soluğu yoğun bakım ünitesinde alıyor!

“GEÇ KALDIKLARINDA ÇOK DAHA AĞIR BİR TABLOYA KARŞILAŞIYORLAR”

Korona virüse yakalanan birçok kişinin karantina sürecinden çekindiği için sağlık kuruluşuna başvurmakta geç kaldığını kaydeden Prof. Dr. Yelken, “Son dönemde Korona virüs hastaları karantinadan çekindikleri hastaneye çok geç geliyorlar. Bazı kişiler de hastalığın esas seyrini çok iyi bildikleri için hastaneye geç başvuruyorlar. Hastaneye gelen hasta grubu ise vaziyeti ağırlaştığında, hastalığın geç döneminde başvurduğu için de yoğun bakımlardaki doluluk fazla. Eğer hasta erken gelip tedavi olsa hastalığı hafif atlatabilecekken, geç kaldığında çok daha ağır bir tabloyla karşılaşıyor” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.