Aşı olmayı reddeden gümrük görevlileri işten atıldı!

Koronavirüsün teğet geçtiği ülke olarak gösterilen Yeni Zelanda'da virüse karşı aşı olmayı reddettiği öğrenilen 9 gümrük çalışanı işinden oldu. Ülkede sınır görevlilerinin Nisan ayı sonuna kadar aşı olması zorunlu tutulmuştu.
Takip et
Aşı olmayı reddeden gümrük görevlileri işten atıldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yeni Zelanda yönetimi, sınır görevlilerinin yüzde 95’inin ilk COVID-19 aşısını ve yüzde 85’inin ikinci aşısını yaptırdığını bildirdi. Yeni Zelanda gümrük dairesi, COVID-19 aşısı olmayı reddeden dokuz sınır işçisini işten çıkardı.

Başbakan Jacinda Ardern, hükümetin aşıyı sınır görevlileri için mecburi hale getirmeyeceğini ve aşıyı reddedenlerin arka plandaki görevlere alınacağını belirtmişti. Fakat gümrüklerin insan kaynakları deniz sınırında görevli dokuz işçiyi tekrardan görevlendirmek için başka bir iş bulunamadığını bildirdi.

Yapılan açıklamada, “Bu kişilerin işten ayrılmak mecburiyetinde kaldıkları için üzgünüz ve bunun onlar için ne kadar zor bir vaziyet olduğunu anlıyoruz” dendi.

COVID-19 Halk Sağlığı Müdahale Kanunu kapsamındaki Sağlık Bakanlığı emri, yüksek riskli sınır ortamlarında çalışan herkesin 1 Mayıs tarihine kadar aşılanmasını yasal bir mecburiyet haline getirmişti.

TRT’nin haberine göre, Yeni Zelanda sendikaları, aşıyı reddeden işçilerin işten çıkarılmasına karşı çıkarak bunların yerine tekrardan konuşlandırılmaları gerektiğini açıkladı.

Sendikalar “Mecburi aşılamayı desteklemiyoruz ve aşı yaptırmamayı seçen işçilere karşı ayrımcılığı hoş görmeyeceğiz” açıklaması yaptı.

Avustralya’nın Sydney şehrinde küresel politikaları takip eden bağımsız uluslararası politika düşünce kuruluşu Lowy Enstitüsü, koronavirüs salgını ile mücadelede ülkelerin performansı incelemiş, toplam 98 ülkede, 9 Ocak 2021’e kadar mevcut verileri kullanılmıştı. Incelemede, her ülkede görülen 100 korona vakasının kaydedilmesinin sonrasında 36 haftalık süreci değerlendirilmişti ve buna göre, Yeni Zelanda en başarılı performansı gösteren ülke olurken Yeni Zelanda’yı Vietnam, Tayvan, Tayland, Kıbrıs, Ruanda, İzlanda, Avustralya, Letonya ve Sri Lanka takip etmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.