Aşı olmayanların bilgileri Sağlık Bakanlığı ile paylaşılacak!

Hindistan’da ortaya çıkan Delta mutasyonuna karşı aşı mecburiyeti ve sağlık kartı uygulaması teklifi sunulurken, hükümetler aşı olmayan kişileri aşı yaptırmaları konusunda ikna etmek için yeni bir bilinçlendirme çalışması yürütmeyi planlıyor
Takip et
Aşı olmayanların bilgileri Sağlık Bakanlığı ile paylaşılacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fransa’da, son haftalarda ülkedeki Covid-19 aşılama hızının düşüş eğiliminde olduğu görülmesi üstüne hükümet aşı olmayan kişileri aşı yaptırmaları konusunda ikna etmek için yeni bir bilinçlendirme çalışma yürütmeyi planlıyor. Çalışma kapsamında aşı yaptırmayanların tespiti için aile hekimleri, Covid-19 aşısı yaptırmayanların listesini Sağlık Bakanlığı ile paylaşacak.

Fransız Ulusal Veri Koruma Komisyonu (CNIL), kişilerin mahremiyetini korunması vaziyetinde bu uygulamanın yapılabileceğine dikkat çekti. CNIL yayınladığı yazılı açıklamada, “Hükümet, aile hekimleri ve Ulusal Sağlık Sigortası Fonu’na (CNAM) güvenerek aşılanmamış kişiler için bir bilinçlendirme kampanyası yürütmek istemektedir. Fransız Ulusal Veri Koruma Komisyonu (CNIL), prensipte, hekimler için aşılanmamış hasta listelerinin paylaşmasının anayasadan yana olmadığını hatırlatıyor” şeklinde konuştu.

Covid-19 aşısı olmayan hastaların listesinin güvenli bir biçimde ve talep edilmesi halinde alakalı hekimlere göndermenin yararlı olabileceğine inandığını söyleyen CNIL, “Uyulması gereken şartları ve garantileri, özellikle de doktorun bilinçlendirme kampanyasından sonra listeyi imha etme yükümlülüğünü belirtir” ifadelerini kullandı.CNAM Genel Müdürü Thomas Fatome yaptığı açıklamada, aşılama kampanyasını hızlandırmak maksadıyla kendilerinin bu yaz yalnızca aşı hakkında çalışmalara odaklanacağını ifade etti.

AŞI VE SAĞLIK KARTI DA MECBURI OLABİLİR

Fransa Başbakanı Jean Castex, Covid-19’un Hindistan’da ortaya çıkan Delta mutasyonuna karşı Ulusal Meclis’teki grup başkanlarına yazdığı mektupta, aşı mecburiyeti ve sağlık kartı uygulaması teklifini sundu.

Fransa’da koronavirüsün Hindistan’da ortaya çıkan Delta mutasyonlu vakaların artmasıyla beraber hükümet yeni tedbirler planlamaya başladı. Fransa Başbakanı Jean Castex, Ulusal Meclis’teki grup başkanlarına yazdığı mektupta, aşı mecburiyeti ve sağlık kartı uygulaması teklifini sundu. Mektubu geçtiğimiz perşembe günü grup başkanlarına gönderdiği öğrenilen Castex’in, konu ile ilgili yazılı yanıt beklediği ifade edildi.

Başbakan Castex, “Fransızlara bir defa daha zor kısıtlamalar getirmekten kaçınmak için yeni tedbirler gerekmekte” açıklaması ile grup başkanlarına çağrıda bulundu. Castex’in grup başkanlarına önerdiği tedbirler arasında “aşı mecburiyeti” ve Covid-19 hastası olanlar için “izolasyon mecburiyeti” getirmek olduğu söylendi.

Castex’in önerdiği öbür tedbirler ise, negatif test, iyileşme belgesi yahut aşı sertifikasını tescilleyen ve belirli yerlere erişim olanağı sağlayan bir sağlık kartı uygulaması başlatmak olduğu aktarıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.