Aşı olmayanlara ayrı bölüm yapılacak, PCR testi zorunlu!

Eylülle beraber pandemi kuralları da tekrardan güncellenecek. Lokanta-kafe gibi kapalı mekanlar ve kamu kurumlarında aşısızlara ayrı yer ayrılması, test zorunluluğunun AVM’leri de kapsaması gibi tedbirler gündemde.
Takip et
Aşı olmayanlara ayrı bölüm yapılacak, PCR testi zorunlu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

YAZ aylarında gevşeyen pandemi tedbirlerinin, sonbaharla beraber tekrardan sıklaştırılması için çalışmalar başladı. Edinilen bilgiye göre, koronavirüs sebebiyle ölüm sayısının azalmaması, aşıya olan ilginin beklendiği kadar artmaması ve kış aylarıyla beraber kapalı mekanlara girme mecburiyeti sebebiyle bir dizi yeni tedbir gündeme gelecek.

Yeni kararların, eylül ayının ikinci yarısından sonra alınacağı öne sürülüyor. Hastanelerde yoğun bakımlarında doluluk oranlarının artması sebebiyle hazırlıklar da yoğunlaştı.

Özellikle üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlamasıyla beraber, toplumsal hareketlilik de artacak. Veli ve öğretmenler arasında aşısızların sayısında azalma olacağı ve mecburi PCR uygulamasının, bu kesimde aşı yaptıranların sayısını arttıracağı düşünülüyor.

MASADAKİ ÖNERİLER

Tartışılan yeni tedbirler ana hatlarıyla şu şekilde:

– Öneriler arasında aşı yaptırmayanlara PCR testi mecburiyeti getirilen alanların kapsamının genişletilmesi, AVM’lerin de bu kapsama alınması bulunuyor.

– Toplantılarda, kapalı mekanlar ve kamu kurumları için ‘ikili’ uygulamalar düşünülüyor.

– Dışarıya hizmet veren kamu kurumları, lokanta ve kafeler ile kütüphane gibi mekanlara aşısızlar için ayrı bölüm yapılması tartışılıyor. Bunların uygulanmasında güçlükler yaşanacağını dile getirenler de oluyor.

– Parasız yapılacak PCR testlerinin, bir müddet sonra paralı olarak uygulamaya konulmasını dile getirenler de bulunuyor.

DÜNYADA DA PANDEMİNİN SEYRİ AYNI

YAPILAN değerlendirmelere göre, dünyada pandemi seyrinde hiçbir değişiklik yaşanmadı. Problem geçen seneki boyutuyla devam ediyor. Dünya genelinde günlük 400 bin vaka meydana geldiği bunun da beklenenden yüksek olduğu dile getiriliyor. Ülkelerin, toplumsal bağışıklıkla alakalı hesaplarının da beklendiği gibi olmadığı, tek umudun aşının koruyuculuğu olduğu ifade ediliyor. Ekonomik gerekçeler ve uzun süren kurallar sebebiyle toplumlarda ‘pandemi körlüğü’ oluştuğu, bu halin kışa girilmeden ortadan kalkması gerektiği ifade ediliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.