Aşı olmak istemeyenlerin bahaneleri tek tek ortaya çıktı!

3’ü Bilim Kurulu mensubu 4 profesör, “Türkiye’de milyonlarca kişi neden aşı olmuyor?” sorusunu cevaplarken, aşı karşıtları da neden aşı olmadıklarını anlattı.
Takip et
Aşı olmak istemeyenlerin bahaneleri tek tek ortaya çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın henüz ilk doz aşısını olmamış 22 milyonu aşkın kişi olduğunu söylemesinin sonrasında akıllara, “Bu kişiler neden aşı olmak istemiyor” sorusu geldi.

3’ü Bilim Kurulu mensubu 4 profesör bu soruyu cevaplarken, aşı olmayanlar da neden aşı vurdurmadıklarını anlattı.

AŞI KARŞITLARINA İNANIYORLAR

Bilim Kurulu Mensubu Prof. Dr. Sema Kultufan Turan: Ülkede aşı karşıtı olan pek çok insan var. Bilimsel bir dayanakları yok ama konuşup toplumu sıkıntıya sokuyor ve şüpheye düşürüyorlar. Aşı ile korunmanın çok mühim olduğunu yoğun bakım ihtiyacının azalmasından anlayabiliyoruz. Fakat kişisel tedbirleri bırakırsak, bu pandemi sürecinden kurtulmamız mümkün olmayacak.

RANT İÇİN KAFA KARIŞTIRIYORLAR

Ankara Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim mensubu Prof. Dr. Necmettin Ünal: Bu konuyu iki ayrı başlıkta araştırmak gerekir. Aşı karşıtlığının propagandasını yapanlar ve aşı karşıtı olmayan ama bunlardan etkilenip kafası karışıp kararsız olanlar. Aşı karşıtı olanlar ‘COVID-19 diyerek bir hastalık yok’ diyorlar. ‘RNA virüsüne karşı aşı olamaz’ tezini savunuyorlar. Aşının etkisiz olduğunu söylüyorlar. ‘Aşının oldukça fazla komplikasyonu var’ diyorlar. Bu insanların sayısı az ama bu az sayıdaki kişiler içinde maalesef doktorlar da var. İlk önce burayı çözümlememiz gerekiyor. Bu 100-150 kadar kişi niye aşı karşıtı kampanyalar yapıyorlar? 23 milyon bunlardan niye etkileniyor? Bu işi çözmek istiyorsak öncelikle gayrı bilimsel, gayrı kanuni, gayrı ahlaki halk sağlığına zarar verenlerin, bundan ne çıkarları olduğunu net olarak ortaya koymak gerekir. Çoğu rant, popülaritesini arttırmak, müşteri profilini genişletmek ya da ilaç dışı maddelerin pazarlanmasını yapmak için aşı karşıtlığı yapıyor. Bunlar kendi rantları için halkın kafasını karıştırıyorlar.

KOMPLO TEORİLERİ CAZİP GELİYOR

Bilim Kurulu Mensubu Prof. Dr. Levent Akın: Bu kişiler komplo teorilerinin etkisi altında kalıyorlar. Yok aşı kısırlık yapıyor, çip takıyorlar, yabancı ajanlar devrede, aşı olanların beyninde hasar oluyor, kalp hastalığına neden oluyor gibi say say bitmeyen bilimsellikten uzak tevatürlere inanmak istiyorlar. Bu hastalıkla mücadele etmenin en mühim yolu aşı olmak. Sıkıntılı günlere dönmemek için maske, mesafe, hijyen ve aşı kurallarını uygulamalıyız. Uygulamalıyız ki virüs bulaşacak yer bulamasın ve kaybolsun. Fakat vaka sayıları hızla artıyor. Bu da önlemlerin yeterince uygulanmadığını gösteriyor. Kurban bayramının etkisini de henüz görmedik.

“GENCİM, COVID’İ YENERİM” DİYEN VAR

Bilim Kurulu Mensubu Prof. Dr. Tevfik Özlü: Aşı olmak istemeyenleri iki kategoride ele almak gerekir. Bunların bir kısmı aşı karşıtlığı denen bir kategori. Burada bir güvensizlik söz konusu. Aşı ile zarar görebileceklerini düşünüyorlar. Delile, bilgiye dayanmaksızın komplo teorilerine dayanıyorlar. Bu bizde oldukça fazla değil. Türkiye’de öbür aşılara bakacak olursak aşılanma oranı çok yüksek. COVID-19 aşısının düşük oranda olmasının sebebi tereddütlerin olması. Örneğin hangi aşıyı olsam, Türk aşısı çıkınca onu mu olsam, alerjim var dokunur mu, gibi sorular var insanların kafasında. Bu da bazı kişilerin aşıya mesafeli olmasına neden oluyor. Bu tereddütlerin artık ortadan kalkması gerekir. Çünkü dünya nüfusunun yüzde 30’u aşılanmış vaziyette. Burada yapılması gereken bilgilendirme ve aşının etkinliği hakkında verilerin paylaşılması. Bir başka grup da kendilerini güvende hissedenler. ‘Ben topluma karışmıyorum, bana bir şey olmaz ya da gencim hasta olsam da yenebilirim’ diyerek düşünenler var. İhmalkar olanlar da bulunuyor. Aşı olmak istiyor ama fırsat bulup bir türlü aşılamaya gitmeyenler var. İkinci doz aşısını olmayanların bu kişilerden oluştuğunu düşünüyorum. Eğitim ve sosyal vaziyet da etkili tabii ki. Hala dünyanın düz olduğuna inanan bir kesim var neticede. Her bir kategoriye yaklaşım farklı olmalı.

İŞTE EN YAYGIN 10 BAHANE

– COVID-19’a inanmıyorlar.
– Aşının etkisiz olduğunu düşünüyorlar.
– Yan etkilerden korkuyorlar.
– Aşıyla çip takıldığını düşünüyorlar.
– Aşının kısırlık yaptığına inanıyorlar.
– Yabancı ajanların devrede olduğunu belirten var.
– Türk aşısını bekliyorlar.
– Alerji yapabilir diyerek korkuyorlar.
– İhmalkar olanlar var.
– “Bana bir şey olmaz” diyorlar.

AŞI KARŞITLARI KONUŞTU: BİZİ ROBOT YAPACAKLAR

Aşı olmak istemeyenlerin bahaneleri tek tek ortaya çıktı!

Ümmühan Çukadar (Emekli muhasebe müdürü-50 yaşında): Ben bu aşıların içinde manyetik frekans olduğunu düşünüyorum. Bizi robotlaşmaya doğru götürecekler. Zaten petrol ürünlerinden üretiliyor. Sağlığa zararlı. Evet, virüs var ama grip gibi bir şey. Ben emniyetli bulmadığım için aşı olmuyorum.

MASKE-MESAFE YETERLİ BENCE

Eyyüp Görkem Özarslan (Üniversite öğrencisi-23 yaşında): Aşı olmak istemiyorum çünkü hâlâ güvenilir ve kesin neticeleri yok. Maske, mesafe ve temizliğe dikkat edildikçe virüsten en rahat biçimde korunabileceğimizi düşünüyorum.

BEN AŞIYA İNANMIYORUM

Murat Güneş (Satın alma müdürü-40 yaşında): Koronavirüs aşısı bana pek inandırıcı gelmiyor. Çünkü aşı olan insanlar tekrar rahatsızlanıyor. İnsanlar antikor üretmiyor. Aşı gerçekten koruyorsa neden bunu daha önceden üretmediler? Her gün binlerce kişi ölüyorsa, bu aşılar ne kadar koruyor?

BELİRSİZLİK VAR

Barış Ustabaş (Spor antrenörü, 27 yaşında): Aşı karşıtı değilim ama ortada bir belirsizlik var. Uzmanların bir dedikleri diğerini tutmuyor. Önce iki doz yeterli dendi, şuanda üçüncü, dördüncü dozdan söz ediyorlar. Aşı olmamamın sebebi belirsizlik.

BELKİ ON SENE SONRA

Melda Topbaş (Veteriner hekim, 25 yaşında): Aşıların uzun vadeli güvenilirliğinden, yan etkilerinden emin değilim ve birçok kişi aşı olursa benim olmama gerek kalmaz diyerek düşünüyorum. Belki 10 sene sonra şüphelerim azaldığında olurum ama bilim kesinlikle yalan söylemez.

GÜVENMİYORUM

Ali Kurt (Yönetmen-28 yaşında): Aşı karşıtı değilim. İnsan bedenine vurulan bir aşının sorumluluk alınmadan ve ruhsatı da alınmadan yapılmaya çalışılması bana güven vermiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.