Aşı olanlara hatırlatma dozu yerli aşıyla yapılacak!

Fahrettin Koca, aşı olanlara 6 ay sonra yapılması planlanan hatırlatma dozu yani üçüncü doz aşıların yerli olarak yapılacağını duyurdu.
Takip et
Aşı olanlara hatırlatma dozu yerli aşıyla yapılacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yenişafak Gazetesi’ne konuşan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye nüfusunun üç katı kadar aşı için sözleşme yapıldığını, eylül ayından itibaren de yerli aşının devreye gireceğini belirtti. Koca, ikinci dozdan 6 ay sonra tavsiye edilen “üçüncü doz” yani hatırlatma dozunun yerli aşıyla yapılacağını açıkladı. Koca, “En az 6 ay geçtikten sonra olmak üzere; rapel yani hatırlatma dozları tek doz olarak öneriliyor. Bu vaziyette rapel dozlarını, hatırlatma dozlarını yerli aşı ile yapabileceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

İşte Bakan Koca’nın gündeme ilişkin değerlendirmeleri…

HEDEF 1000’İN ALTINDA VAKA

Okul öncesi dönemde; 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımızı komple aşılamış olmalıyız diyerek düşünüyorum. Okullar açılmadan önce vakaların 1000’in altına düştüğünü görmeliyiz.

EYLÜL-EKİM’DE KULLANIMDA OLACAK

Yerli aşıda Erciyes Üniversitesi’nin inaktif aşısında Faz-2 çalışmaları esnasında gönüllülerin aşılanma aşaması bitti. Faz-2 değerlendirmeleri yapılıyor. Faz-3 aşamasına geçmek üzere. Sanıyorum bir iki hafta içerisinde Faz-3’e geçilmiş olur. Beklendiği gibi olursa, Faz-3 aşamasından sonra imalat ile beraber eylül-ekim ayında kullanıma geçeceğimizi düşünüyoruz.

7 AŞI ÇALIŞMASINI ÖNEMSİYORUZ

Bunun dışında bir tanesi Ankara Şehir Hastanesi’nde olmak üzere Faz-1 safhasında olan iki adet inaktif aşımız var. Virüs benzeri parçacık temelli aşının ise Onkoloji Hastanemizde Faz-1 aşaması devam ediyor. Gönüllülerin ilk aşıları yapıldı. İkinci aşıları önümüzdeki günlerde yapılmış olacak. Bunlarla birlikte, önemsediğimiz toplam 7 aşı projesi var. Ankara Üniversitesi’nin üstünde çalıştığı adenovirüs temelli aşı da önümüzdeki bir iki hafta içinde Faz-1 çalışmasına başlayacak.

Partizanca muhalefet kimseye şifa olmaz

Bakan Koca, koronavirüse karşı ilaç çalışmalarını şu şekilde anlattı: “Dünyada ilaç konusunda da epey bir çalışma var. Türkiye’de de benzer çalışmalar var. Şu an somut, doğrudan virüse etkili bir ilaç daha geliştirilebilmiş değil. Ama Faz-3 aşamasına gelen etkili olduğu öne sürülen ve ara neticeleriyle da etkili olduğu belirtilen bir takım ilaçlar var. Sene sonuna kadar ilaç konusunda mühim bir aşama kaydedileceği kanaatindeyim.”

Sinovac’ın etkisi görüldü

Sinovac aşısı hakkında bilgi veren Koca, şunları belirtti: Biz, Çin aşısının etkinliğini Hacettepe Üniversitesi’nin 25 merkezde 10 bin 200 kişi üstünde yaptığı bir çalışmayla dünyaya duyurduk. Bağımsız bir kurul tarafından bu değerlendirme yapıldı. Oradaki etkinliği %83,5 olarak açıklandı. Öte Yandan biz de iki üç hafta içinde, milyonlarca vatandaşımıza uyguladığımız aşının neticelerini açıklamış olacağız. Kasım-aralık döneminde meydana gelen pikte yaşamını yitiren sağlık çalışanlarımızın sayısı dikkate alındığında, aşının bu dönemde yaşadığımız pikte sağlık çalışanlarımızın üstündeki koruyucu etkisini daha net görmüş oluyoruz. Sağlık çalışanlarının toplam vaka içindeki payı, beş kat düştü. Hastaneye yatanlar içindeki payı da ortalama 4 kat azaldı. Aşı sonrası özellikle 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın, toplam vaka içindeki payı yüzde 17’lerden yüzde 7 küsura indi.

İlaçlarda neticeler etkili

Bakan Koca, koronavirüse karşı ilaç çalışmalarını şu şekilde anlattı: “Dünyada ilaç konusunda da epey bir çalışma var. Türkiye’de de benzer çalışmalar var. Şu an somut, doğrudan virüse etkili bir ilaç daha geliştirilebilmiş değil. Ama Faz-3 aşamasına gelen etkili olduğu öne sürülen ve ara neticeleriyle da etkili olduğu belirtilen bir takım ilaçlar var. Sene sonuna kadar ilaç konusunda mühim bir aşama kaydedileceği kanaatindeyim

Bakan Koca aşı tedariki hakkında olarak şunları belirtti:

Şu an nüfusumuzun 3 katı kadar sözleşmeye bağlı aşı var. 100 milyonu Çin, 50 milyonu Sputnik. Sputnik’in tedarik planlı birkaç hafta içerisinde netleşmiş olacak. Öte Yandan 90 milyonu da BioNTtech olmak üzere toplam 240 milyon. Yani nüfusumuzun 3 katı kadar doz hakkında yapılmış sözleşmelerimiz var.

OLUMLU GELİŞME BEKLİYORUZ

Bu sözleşmelerde tarih sınırlaması var. Sputnik 6 ay içinde tedarik edilmek üzere 50 milyon doz için sözleşme yapıldı. Daha önce defalarca ifade ettiğim gibi, Sinovac için ilk 50 milyon dozu şubat sonu, ikinci 50 milyon dozu ise nisan sonu teslim edilmek üzere sözleşme yapılmıştı. Yani nisan sonu itibari ile 100 milyon doz Sinovac aşısı sözleşme gereği geliyor olmalıydı, gelmedi. Özellikle Çin, aşıyı öncelikle kendi vatandaşlarına kullanmak istedi. Fabrikalarındaki imalat devam ediyor, firma ile o manada bir problem yok, sözleşmede de bu manada bir sıkıntı yok. Son bir hafta-on gün içerisinde olumlu gelişmelerle önümüzdeki bir iki hafta içerisinde tekrardan akışın devam edeceğini bekliyoruz.

BİONTECH’TE HEDEF 90 MİLYON

BioNTech şu ana kadar 5 milyon geldi. Mayıs ayında 1 milyon daha asgari gelmiş olacak. Haziran ayında 30 milyon ki Uğur Hoca bu konuda son derece gayret gösteriyor, Türkiye’ye daha çok aşıyı vermek için olağanüstü çaba içinde. Temmuz-ağustos için de bu takvimi netleştirip toplamı 90 milyon olacak biçimde tedarik için çaba harcanıyor. Ama biz, mayıs-haziran ve öbür aylarda daha da arttırabilme çabası içinde olan Uğur Hocaya biraz daha bunu arttırın diyerek istekte bulunuyoruz.

TESLİM EDİLDİĞİNDE ÖDENİYOR

Bazısı “Parası ödenmiyor” diyor. Sözleşme gereği bize mal teslim edildiğinde parası da ödeniyor. Bu manada hiçbir problem yok, sözleşme de bu şekilde. Bu konu çok istismar ediliyor, teslim edilip de parası ödenmeyen aşı mı var?

Kentlerin röntgeni çekiliyor

Sağlık Bakanı Koca ile sohbetin sonrasında Edirne’deki çalışmaları da gözlemleme fırsatı buldum. Bakan Koca, ziyaret ettiği illerde bütün tarafları bir araya getirerek, sanki kentin röntgenini çekiyor. Toplantılara yereldeki sağlık birimlerinin müdürleri, hastanelerin başhekimleri, tıp fakültesi olan üniversitelerin rektör ve üniversite hastanesinin başhekimleri katılıyor. Toplantılar esnasında bakan Koca’ya en az bir bakan yardımcısı ve alakalı genel müdürler eşlik ediyor. Koca’nın hassasiyet gösterdiği bir başka konu ise yerel yöneticilerin ve siyasetçilerin de bu toplantılara katılımını temin etmek. Önceki gün Edirne’deki toplantıya CHP’li Belediye Başkanı Recep Gürkan ve MHP İl Başkanı’nın katılması bu manada dikkat çekiciydi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.