Aşı olanlar maske takmayacak mı?

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, Covid-19 aşısı yaptıranların maske ve sosyal temas kısıtlamalarında gevşemeye gidileceğini açıklamıştı fakat uzmanlar bu vaziyetin Türkiye için geçerli olmadığını ifade etti.
Takip et
Aşı olanlar maske takmayacak mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), korona aşısı yaptıranların sayılarındaki artışa bağlı olarak maske ve sosyal temas kısıtlamalarında gevşemeye gidileceğini açıkladı. Fakat Hürriyet’e konuşan uzmanlar, Türkiye için bu gevşemenin geçerli olmadığını belirtti.

Bilim Kurulu Mensubu Prof. Dr. Kenan Midilli, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ”Toplumda aşılanmışlık oranı belli bir eşik değerin üstüne çıktığında ya da sürü bağışıklığı denilen vaziyet sağlandığında enfeksiyonun toplum içerisindeki dolaşımı büyük ölçüde önlenmiş olacak. Tamamen maskesiz bir hayatın mümkün olacağı o aşamaya dek, aşılanmış olsak da, maske dahil olmak üzere kişisel korunma önlemlerinden vazgeçemeyiz.

”Normale dönmek için aşı olmamız koşul”
CDC’nin önerilerinin henüz ülkemizde bir değişiklik yapılmasına dayanak yaratması söz konusu değil. Evet, normale dönmek için aşı olmamız koşul ama belli bir düzeyin üstüne çıkmadığı sürece hemen normale dönülemiyor. Toplum bağışıklığı düzeyine ulaşıncaya kadar kişisel korunma önlemlerini uygulamaya devam. Varyantları da unutmamak gerekiyor.”

”Aşılanan kişilerin de maske takması gerekiyor”
Prof. Dr. Zafer Kurugöl, ”İkinci doz aşıyı olmuş ve aradan 14 gün geçmiş aşılı bir kişi koronavirüslü bir hasta ile karşılaştığında, hastalık ona bulaşabilir. Onda ağır hastalık yapmasa da, o kişi hastalığı taşıyıp başkasına bulaştırabilir. Bu sebeple toplumsal bağışıklık sağlanıncaya kadar, ki bu da toplumun yüzde 70’i demek, aşılanan kişilerin de maske takması gerekiyor. Netice olarak toplumsal bağışıklığa ulaşıncaya, vaka sayıları azalıncaya ve mutasyonlu virüs tehlikesi ortadan kalkana kadar maske takmaya devam etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.