Aşı krizi AB ve İngiltere’yi birbirine düşürdü!

AB liderleri, Covid aşı tedarikini artırmanın ve doz dağıtımını iyileşmenin yollarını tartışmak için sanal toplantı düzenleyecekler. Öte yandan İngiltere’ye aşı ihracatı da konu maddelerinden biri.
Takip et
Aşı krizi AB ve İngiltere’yi birbirine düşürdü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sanal zirve, üçüncü bir koronavirüs dalgasının Avrupa’nın çoğunu gene sıkıntıya sokacağı düşünülüyor. Avrupa Birliği’nin aşı yaygınlaştırma kampanyası İngiltere’nin kampanyasından daha yavaştı.

Avrupa Komisyonu, ilaç firmalarını, başta AstraZeneca olmak üzere, söz verilen dozları AB’ye teslim etmedikleri için suçladı. Fakat liderler, AB içindeki tedarikleri artırmayı amaçlayan aşı ihracatına yeni kısıtlama getirilmesi önerileri konusunda bölünmüş vaziyette.

BBC’nin haberine göre Belçika’daki bir tesis Oxford-AstraZeneca aşısını üretiyor ve Hollanda’daki bir başka tesisin AB’de aşı tedarikini artırması bekleniyor. Brüksel, son iki ayda AB’den ihraç edilen 40 milyondan fazla dozun dörtte birinin İngiltere’ye gönderildiğini belirtti.

Çarşamba günü yapılan ortak bildiride, İngiltere ve AB “bir kazan-kazan vaziyeti oluşturmak ve herkes için aşı arzını genişletmek” istediklerini belirtti. Bildiride, “Hepimiz aynı salgınla karşı karşıyayız ve üçüncü dalga AB ile İngiltere arasındaki işbirliğini daha da mühim hale getiriyor” denildi.

Bu arada AB’li liderler, seçmenlere hem aşı tedariğini hem de aşı uygulamalarını artırmak için harekete geçtiklerini göstermek için artan bir baskı altına giriyor.

İNGİLTERE HEDEF Mİ ALINIYOR?

BBC’ye verdiği bir röportajda, AB’nin İç Pazar Komiseri Thierry Breton, bloğun problemlerinin Birleşik Krallık hükümeti değil AstraZeneca hakkında olduğu konusunda ısrar etti.

Breton AstraZeneca, kararlaştırılan 120 milyon dozu AB’ye sağlasaydı, mensup devletler İngiltere ile aynı aşı oranına sahip olacaklarını belirtti. AstraZeneca, AB ile yaptığı sözleşmeyi yerine getirmediğini reddediyor.

Geçen hafta, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin İngiltere’ye 10 milyondan fazla doz ihraç ettiğinden şikayet etti, fakat İngiltere şuana kadar karşılığında hiç ihracat yapmadı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.